TAARRUZ TÜFEKLERİ ÖNCÜLERİNDEN: CEİ-RİGOTTİ

TAARRUZ TÜFEKLERİ ÖNCÜLERİNDEN: CEİ-RİGOTTİ

1900 yılında İtalya’da üretimine başlanmış olan Cei-Rigotti dikkat çekici en eski taarruz tüfeklerinden biridir. Cei-Rigotti, tüfek kalibresi kullanan çok kısa, kullanışlı ve tam otomatik bir tüfektir. Dönemin kaynaklarında bu tüfek genellikle İtalyan 6.5 Carcano mühimmatı ile anılmıştır.

28 Mart 2017 Yazı:İsmail ALTUN

Ancak müzelerde bulunan Cei-Rigotti tüfekleri incelendiğinde 7.65 mm Argentine mühimmatı kullanıldığı görülmektedir. Dönemin şartları göz önüne alındığında bu mühimmat sayesinde Cei-Rigotti çok etkili bir silah haline gelmiştir.

Cei-Rigotti çıkarılabilen bir mühimmat haznesine sahip değildi. Bu da bağ (clip) tipi şarjör vasıtası ile doldurulması gerektiği anlamına geliyordu. Bu gibi özelliklerinden dolayı ‘Taarruz Tüfeği’ teriminin bazı tanımlarını karşılamakta yetersiz kalıyordu. Ancak; hafif, kullanışlı ve karabina tüfek dizaynına sahip oluşu ile birlikte ayrıca otomatik ateş moduyla güçlü tüfek mühimmatı kullanması gibi özellikleri olumsuz yönlerinin üzerini örtüyordu.

Cei-Rigotti, 1900 yılı için son derece gelişmiş bir tasarımdı ve yarım yüzyıla kadar tüfeklerde ortak kullanılmayacak birkaç özelliğe sahipti. Kısa vuruşlu gazlı mekanizmaya sahip olan bu silah, sağ tarafında bulunan kurma kolu ile dolduruş yapıldıktan sonra döner kafalı sürgüsü aracılığıyla ateşlenmekteydi. Cei-Rigotti’de bulunan bu döner sürgü Lewis makineli tüfeği andırmakta iken bu silahın temel mekanizması Carcano tüfeğine benzemekteydi. Bunlara rağmen Cei-Rigotti mevcut tüfeklerin bire bir taklidi ile değil, yeni bir tasarım ile üretilmiş bir taarruz tüfeğiydi.


FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Meksikalı Turkuaz Yılan: FX-05...Meksika Askeri Sanayi Müdürlüğü (DGIM) tarafından ....
FightLite'ın Yüzü: MXRAres Defense Şirketi özel bir yenilenme sürecine g....
Caracal'dan Güncelleme: CAR816...Caracal Şirketi tabancalarında yaşanan emniyet pro....
Heckler & Koch’dan Yeni Tüfek ...Alman silah üreticisi HK yeni tasarlamış olduğu tü....
AR-15’i Zirveye Çıkaran Prensi...Hepimizin çok yakinen tanıdığı gerek filmlerde ger....
En Modern AK: Kalashnikov MA Kalashnikov Şirketi geçtiğimiz Eylül ayında Army-2....