Sualtı Katili: APS

Sualtı Katili: APS

Standart ateşli silahlar tasarımlarından ve kullandıkları mühimmatlardan kaynaklanan gerekçelerle sualtında atış için hiç de elverişli değildirler. Bu durumun farkında olan Sovyet Deniz Kuvvetlerine bağlı sualtı komandoları düşmanlarını sualtında yok etmekte kullanabilecekleri yeni bir silahın gerekliliğinin farkındaydılar.

26 Ekim 2016 Yazı:Beheşti Şükrü AKBABA
Bu durumdan haberdar olan Sovyet askeri makamları 1970’li yılların başında sualtında başarılı atışlar gerçekleştirebilecek bir silahın tasarlanması için ‘V. Simanov’ önderliğinde bir ekip kurdu. 1975 yılına gelindiğinde bu ekip çalışmalarını başarıyla sonlandırarak APS’yi (Avtomat Podvodnyj Spetsialnyj – Sualtına Özel Taarruz Tüfeği) sualtı komandolarının ekipman listesine eklemeyi başardı.


APS’nin tasarımına mühimmat üzerinde çalışılarak başlandı. Öncelikle standart ‘5.45 x 39 mm’ mühimmatının ucuna sualtı çekirdiğinin yerleştirileceği bir vidalı aparat eklendi. Böylece mühimmatın kovanının boyu 5.66 mm’ye yükseldi. Daha sonra bu kovana, mermi çekirdeği vazifesini görecek olan 120 mm’lik iğne de eklendi.


Bu mühimmatın toplam boyutu diğer uzun namlulu silahlara göre çok daha fazla olduğu için ikinci iş olarak silahın şarjör ve fişek yatağında düzenlemeler yapıldı. Ardından da APS’nin sualtında yapacağı tam otomatik atışlarda sıkıntısız çalışabilmesi için gazlı sistem üzerinde bir takım değişikliklere gidildi.

İlkel sayılabilecek bir teleskobik dipçiği bulunan APS’de bu parça çelik telden imal edilmiş. Ayrıca sualtında çok da uzun mesafeli atışlar yapılamayacağı için bu silaha yerleştirilen nişangahlar da sabit bir yapıya sahip.


Açık sürgülü bir mekanizması bulunan APS’nin şarjörü 26 fişeklik bir kapasiteye sahip. Dipçik kapalı iken uzunluğu 615 mm olan bu silah dipçiği uzatıldığında taplam 823 mm’lik bir uzunluğa erişiyor. APS’nin mühimmatsız ağırlığı 2.4 kg iken dolu ağırlığı 3.4 kg’a çıkmakta.
APSSualtı silahıSualtı Taaruz Tüfeği
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Her Ortama Ayak Uydurmak: TNW ...Survival tüfekleri olarak isimlendirilen yeni sila....
İsrail'in En Yeni Keskin Nişan...İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından üretilen ....
Sportif AR: Smith&Wesson M&P15...Ateşli silahlar tarihinde gerek aksesuar bolluğu g....
Polis Özel Harekat’ın Envateri...Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, Polis Özel Hareka....
Mısır'ın Eski Yerlisi: HAKİMHakim piyade tüfeği; 1950'li yılların başında Mısı....
İlk Yarı Otomatik Piyade Tüfeğ...II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Amerikan piyade....