Sportif AR: Smith&Wesson M&P15-22 Sport

Sportif AR: Smith&Wesson M&P15-22 Sport

Ateşli silahlar tarihinde gerek aksesuar bolluğu gerek farklı kalibrelerle, kişinin isteği doğrultusunda özelleştirilebilen en popüler platform olan AR platformuna bu kez Smith&Wesson’dan .22lr kalibreli sportif bir tüfek olan M&P15-22 Sport eklendi.

15 Şubat 2017 Yazı:Ömer Furkan Ata
Tüfeğimiz köklü Smith&Wesson firması tarafından üretilmektedir. Firmanın M&P ailesine mensup olan M&P15-22 SPORT modelidir. Tüfek .22lr kalibrede üretilmiş olup “rimfire” dediğimiz alışılageldik kovan ve  kapsüllü fişeklerden farklı bir ateşleme sistemine sahiptir.


Bu kalibre ile genç ve kadın atıcıların ilgi odağı olmakla beraber ucuz mühimmat ve konforlu atış keyfiyle profesyonellerin de tercihi olabilmektedir. Tüfeğin öne çıkan özelliklerine bir göz atalım.


(Mühimmat Fotoğrafı-CCI Firmasının Ürettiği .22Lr Fişekleri)

El kundağı ilk çıktığı halinden farklı olarak zamanla değişerek şu an standart haline gelen MAGPUL firmasının 10” boyunda ki M-LOK modelidir. Klasik 4 taraflı aksesuar-picatinny raylı modellere göre daha ince bir profile sahip olan M-LOK kendisine özel üretilen yüzlerce aksesuar ile de AR’nizi istediğiniz gibi modifiye etmenize imkân vermektedir.Mekanik nişangâh olarak yine MAGPUL firmasının ürettiği katlanabilir MBUS modeli ile gelmektedir. Bu nişangâhlar gerek sağlamlığı gerekse kullanış kolaylığı ile kendilerini ispatlamışlardır. Silahın gövdesi polimerden olmakla beraber .22lr bir silah için gerekli  dayanıklılığa sahiptir. Aynı zamanda bu durum silahı sadece 2.177 gram gibi bir ağırlığa getirmektedir ki küçük yaştaki atıcılara bile rahat bir kullanım alanı sunmaktadır.


Bu gibi kendine has özellikleri ile M&P15-22 SPORT her türden atıcıya hitap etmekle beraber, küçük tarım zararlılarıyla mücadele içinde mükemmel bir seçenek olmaktadır. Piyasada mühimmatının çok ucuz olması, bu mühimmatlarla silahın gayet sağlıklı çalışması bu silahı türevleri arasında çok iyi bir yere taşımaktadır.
Smith&WessonM&P15-22 SportARyivli tüfekÖmer Furkan Ata
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Her Ortama Ayak Uydurmak: TNW ...Survival tüfekleri olarak isimlendirilen yeni sila....
İsrail'in En Yeni Keskin Nişan...İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından üretilen ....
Polis Özel Harekat’ın Envateri...Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, Polis Özel Hareka....
Mısır'ın Eski Yerlisi: HAKİMHakim piyade tüfeği; 1950'li yılların başında Mısı....
Sualtı Katili: APSStandart ateşli silahlar tasarımlarından ve kullan....
İlk Yarı Otomatik Piyade Tüfeğ...II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Amerikan piyade....