Ruger American Pistol

Ruger American Pistol

Birkaç yıl önce, Sturm, Ruger & Co.’nun araştırma ve geliştirme ekibi, şirketin yeni nesil gizli iğne ateşlemeli polimer gövdeli tabancalarını üretmek üzere yola koyuldu. Aynı boy ve kalibrede yarı otomatik tabancalarla dolu bir piyasaya atılacağını fark eden firma, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılarken nasıl fark yaratabileceklerini düşündüler.

03 Kasım 2016 Yazı: Vlademir Çevik

Bulunması zor o özellik, kabiliyet ve fiyat dengesini tutturmak önemliydi, çünkü bu, Ruger American hattının ilk tabancası olacaktı.Yeni yarı otomatik tabancanın başarılı SR serisi ile alakası olmayacağına karar verilmişti. Ruger, SR’ye birkaç yüzeysel değişiklik yapıp yeni bir modelmiş gibi tanıtma taraftarı değildi. Onun yerine ekip, Amerikan Ordusu’nun Joint Combat Pistol Specification ve Modular Handgun System (MHS) programına göz attı, ve ordunun ihtiyaçlarını karşılamaktan öte aşmayı amaçladı. Öte yandan, ülkenin polis kuvvetlerini eğiten ekiplere danıştılar ve görevdeyken ne özellikte bir tabanca aradıklarını souşturdular. Tüm bu çalışmaların sonucunda 9 mm Luger ve .45 ACP ile kalibrelendirilmiş Ruger American Pistol hattı ortaya çıkmış. Biz 9 mm versiyonuna bir göz atalım.
Ruger American Pistol, Browning tipi kilitleme mekanizmalı tam boylu bir yarı otomatik tabanca. Mekanizmaya getirilen yeni bir değişiklik, patenti beklemede olan, ateşleme esnasında sürgünün gerisindeki hareketi kontrol altına alarak geri tepmeyi azaltan bir blok. Geri tepmeyi kısa bir süre içerisinde dağıtan sistem, silahın ateş eden ele bir kerede tüm şoku yaymamasını sağlıyor, böylece nahoş ve sert çarpma hissi azaltılıyor. Sürgünün hafifliğinin de bu hisse katkısı var. Düşük namlu ekseni ile birlikte gelen blok ve hafif sürgü sayesinde, süratli ve ardı ardına gelen atışlarda şahlanma azaltılabiliyor. Sürgünün üstünde otantik, metalden yapılmış Novak LoMount üç nokta işaretli nişangah sistemi bulunuyor. Arpacık, yatay yönde ayarlanabilen arka nişangahta olduğu gibi sürgüyle kırlangıç kuyruğu şeklinde bir eğimle birleşiyor. Ruger, American Pistol serisi için internet mağazaları shopruger.com aracılığıyla gece nişangahları dahil isteyenlere çeşitli nişangah seçenekleri sunmayı planlıyor.Paslanmaz çelikten namlu, saf kurşun yahut gömlekli mermileri kullanmaya izin veren geleneksel 6 yiv ve set içeriyor. Fişek yatağının tepesinde, dolu olup olmadığını görmeye yarayan ufak bir delik bulunuyor. Kapak takımı, Gen3 Glock’ta olduğu gibi düz icra mili üzerine oturtulmuş bir adet yassı tel yaydan oluşuyor. Ancak Avusturyalı tabancaların aksine, icra mili parçaları polimerden değil çelikten üretilmiş.Yeni tabancalar, Ruger’in deyimiyle ön kurulumlu gizli iğneli ateşlemeli bir sistem kullanıyor. Bazı gizli iğne tasarımları, sürgü hareketini kullanarak başlayan iğne kurulumunu, tetiğe basıldıktan sonra tamamlıyor. American Pistol’ün sürgü hareketi tamamladığında, iğne tamamıyla kurulu pozisyona gelmiş oluyor. Bu, sadece kilitlenme çenesinin serbest bırakılması gerektiği anlamına geliyor. Sonuç, daha kısa süren, temiz bir tetik basma hissi.
Modern polimer gövdeli tabancaların sürgü aksamını hareket halindeyken desteklemesi için sac destekler kullanması alışılmadık değil. Ruger, SIG Sauer’i örnek alarak çok parçalı destekleri bırakıp tek parçalı bir şase kullanmayı seçti. CNC makinesinden çıkma ve sonrasında nitrit uygulamasından geçirilmiş paslanmaz çelik desteklere sahip olan gövde, 1.5” ön ve arka hareket kızakları bulundurup, ateşleme mekanizmasına tam destek sağlıyor. Bu, tabancanın önemli hareketli parçaların tümünün gövdenin polimerine değil de çelik destekli yüzeyler üzerinde hareket ettiği anlamına geliyor. gövde, silahın seri numarasının bulunduğu parça. Numara, sürgünün arka tarafından okunabiliyor. Eğimli çelik tetik, pürüzsüz bir yüzey ve tam olarak basılmadığı sürece ateş etmesini önleyen merkezi bir tetik emniyet tertibatı bulunduruyor.Ruger American Pistol’un “Pro” modeli fazladan dış emniyet içermiyor, ancak tetik tam olarak geriye gitmediği sürece iğne hareketini önleyen dahili, otomatik bir tetik ayağı engelleyici sistem bulunduruyor. American Pistol’un “Standart” modelinin, Pro modelindeki emniyetlere ek olarak dış emniyet mandalı ve şarjör emniyeti bulunması planlanıyor.
Dış kontrol mandalları, solda duran sökme manivelası, çift yönlü sürgü tutucu ve kama şeklinde çift yönlü çelik şarjör bırakma mandandalından oluşuyor. Tetiğin işleyişini iki aşamalı diye tarif etsek yanlış olmaz. Mekanizmanın hareket sürecinin üçte ikisinde hafif bir değişim meydana geliyo. Ruger, önceden gerilmiş tetik ayağının direnci ile temasa geçildiğinde, mekanizmasının temiz bir şekilde kırılması için tetiğe 2.7 kiloluk bir baskı uygulanması gerektiğini belirtiyor. Tetiğin yolculuğu, tetik köpüsüne yedirilmiş ufak bir tampon ile sona eriyor.Polimer gövde ve kabzayı saran kapaklardan oluşuyor. Bu kapaklar, siyah, pleksiglas dolgulu polimerden oluşturulmuş. Bu malzeme diğer naylonlara kıyasla daha kuvvetli ve mahyalı, ve dolayısıyla gövdenin daha ince ve hafif olmasını sağlıyor. Lazer ve fener modülleri takmak için tasarlanmış 5 santimetre uzunluğunda bir aksesuar rayı tetik köprüsünün ön tarafında, gövdeye monte edilmiş.Kabza gövdesi her boydan ele oturabilsin diye ergonomik olarak şekil verilmiş. Tetik köprüsünün kabza ile birleştiği noktada bulunan hafif eğimli boşluk ve tetik parmağıyla başparmak için bırakılan alanlar silahı rahatça kavramaya imkan veriyor. Kabzanın ön kısmının düz bir profili var, parmak izleri bulunmuyor. Yine ön kısımda, Ruger’in Amaca Yönelik Doku (Purpose Oriented Texture) adını verdiği yoğun bir karo dokulu bir yüzey var. Kabzanın yanları neredeyse yamyassı, arka tarafında da geniş aralıklı karo dokusu bulunuyor.
9 mm Luger’e kalibrelendirilmiş Ruger American Pistol, farklı el boyu ve tetiğe uzanma mesafelerine uygun üç adet değiştirilebilir kabza modülü ile teslim ediliyor. Bunlar, tabancayla gelen anahtarı kullanarak erişilebilen, modülün ortasında bulunan kilitleme blokları sayesinde yerine sabitleniyor. Blok, 90 derecelik bir çevirmeyle sökülebiliyor. Kabza modülünü sökerken insan ister istemez aleti sıkıp sertçe çekmeye çalışıyor, ki bu da işi zorlaştırıyor. Ancak işlemi gerçekleştirmek için doğru yönlere hafif baskı uygulamak yetiyor. Dolayısıyla kullanıcıların kabza parçalarıyla oynamadan önce kullanım kılavuzuna bir göz atmalarını tavsiye ediyoruz.Olabildiğince çok kullanıcının silahı rahatça kullanabilmesi için kabza modüllerine büyük önem verilmiş. Parçalardan en büyüğünün avucu dolduran bir kabarıklığı ve 7.2 santimetrelik bir tetik mesafesi tetik yüzünün ortasından kabzanın arkasında bulunan eğimin tepesine kadar bulunuyor. Medium boydaki modülün ortalama bir kabarıklığı ve 7 santimetrelik tetik mesafesi, en küçük modülün de neredeyse yassı bir profili ve 6.5 santimetrelik tetik mesafesi bulunuyor. Yarım santimetre her ne kadar çok gözükmese de, parmağınızı tetiğe yerleştirdiğinizde farkı hissediyorsunuz.En küçük modül, aksesuar seti için düşünülmüş en mantıklı parçalardan. Kısa parmakların yanlızca tetiğe değil, sürgü kilidi ve şarjör mandalına erişimi de kolaylaşıyor. Kabza arkasında, bazı askeri standartların gerektirdiği ama siviller veya polis kuvvetlerinin nadiren kullandığı kordon halkası bulunuyor. Ancak bu parça, varlığını hiç hissettirmiyor.
Tabanca iki adet 17 mermilik, nikel ve Teflon kaplamalı, çelik malzemeden, çift sıralı, siyah polimerden gerdel tablalı ve modifiye edilmiş kapaklı şarjörlerle teslim ediliyor. Şarjör kapağının şarjörün altından uzanan 7.5 milimetrelik bir kuyruk çıkıntısına arkadan traşlanarak hizalanan kenarları bulunuyor. Süratle şarjör değiştirirken, çıkıntının yardımı dokunuyor, ama asıl amacı, şarjör yerine çakıldığında ateş eden elin kabza ile şarjör kapağı arasına sıkışmasını önlemek.Ruger American Pistol’ın temizlik ve bakımı için sökülmesi kolay, hızlı ve güvenli. Silahı sökerken  tetiğe basmaya gerek yok. Onun yerine, sürgüyü açık konuma kilitlemeyip şarjörü çıkarmakla işe başlayın. Fişek yatağını kontrol edin. Sürgü hâla açık konumdayken, sökme mandalını saat 3’ten saat 6 konumuna getirecek şekilde çevirin (şarjör çıkmadığı takdirde sökme mandalını çeviremezsiniz). Mandal böylece gövdede sabit kalıyor. Sürgüyü kavramışken, sürgü tutucuyu serbest bırakın ve sürgü aksamını öne doğru götürerek gödeden ayırın. İcra mili ve namluyu sürgüden çıkardığınzda, artık silah temizlemeye hazır. Adımları tersine çevirdiğinizde, tabancayı geri takmak aynı şekilde bu kadar kolay.Tabancamız, atış sehpası denemelerinin tamamından başarılı sonuçlar elde etti. Kullanma kılavuzunda işaret edilen yerlere uygulanan az miktarda yağlama ile, American Pistol ateşlenmeye hazır haldeydi. Burada incelenen tabanca, Ruger müşterilerinin eline geçecek aksesuar setinin aynısında istifade eden bir üretim modeliydi. Sürgü ve tetik hareketleri pürüzsüzdü. Tüm mandallar düzgün çalışıyordu. Şarjörler güzelce yerine oturup istendiğinde kabzadan fırlatılabiliyordu. Toleransları sıkı ve tabancada çentik veya çizikten eser yoktu.Atış poligonunda, Ruger American Pistol, rahat, idare edilebilir düzeyde bir geri tepme hissi sağlama sözünü tuttu. +P mermileri standart hızdaki mermilere göre biraz daha sert bir çarpma hissi vermiş olsa da, geri tepme genel olarak orta seviyeleri geçmedi. Bu rahatlıkla beraber gelen başarılı denge, kullanışlı nişangahlar ve özenle tasarlanmış kabza gövdesi, tabancamızın yeni kullanıcılar kadar deneyimli atıcılar için de iyi bir seçenek yapıyor. Hafif değişim ve temiz kırılma hissi sayesinde, tetiği çalıştırmak akıcı ve rahat bir işlem. Tetik yerine oturduğunda tetik iade hissinde oluşan klik sesi burada da vardı, ama başka tasarımlarda olduğu kadar kendini belli etmiyordu. Tetiğin bu inceliğine alışmak biraz vakit alsa da, tabancanın kalitesinden hiç bir şey götürmüyor
İğne ateşlemeli 9 mm Luger’in özelliklerine bir göz attığımızda, silah alıcılarının aklını meşgul eden soru neredeyse hep tabancanın ömrüye alâkalı oluyor – acaba alet güvenle +P mermilerinin üstesinden gelebiliyor mu? Cevap evetse, farkedilebilir düzeyde yıpranma ve aşınma oluşması için ne kadar sık yüksek basınçlı mühimmatın ateşlenmesi gerekiyor? Ruger’in Prescott, Arizona’da görevli üretim müdürü Brandon Trevino’nun söylediğine göre, firmanın en büyük hedeflerinden biri American Pistol’ın askeri standartlarına erişebilmesi. Bunun için, tabancanın değiştirme veya tamir gerektirmeden 20,000 mermi ateşleyebilmesi gerekiyor. Ruger American Pistol, bu standartı karşılayabildiği gibi, 9x19 mm NATO mühimmatıyla yapılan testlerde 25,000 atış gerçekleştirebilmiş. Söz konusu askeri merminin basınç seviyesi, +P’ninkine yaklaşıyormuş. Bu inceleme için yürütülen testlerde, dolgun antrenman mühimmatlarından premium defensive çukur uçlulara kadar] çeşit çeşit 9 mm Luger mühimmatı kullanıldı ve herhangi bir aksaklık veya arıza meydana gelmediği bildirildi. Atış sehpasından yürütülen beş atışlık denemelerde, 23 metre mesafeden 7.5 santimetrelik grupmanlarla yüksek isabet hassasiyeti sergilendi.Büyük ihtimalle bazı alıcılar, zaten ağzına kadar benzerleriyle dolu bir piyasaya eklenen bir başka polimer gövdeli, gizli iğne ateşlemeli tabancaya ilgi göstermeyecektir. Ancak, yeni Ruger American Pistol serisinin 579 dolar gibi bir fiyata sunduğu niteliklerin listesi, dikkate değer. Malzeme ve işçiliğin tamamının da ABD yapımı olması da cezbedici.

ruger americantabancapistolrugeryarı otomatik tabanca
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Springfield’dan Mahşerin Beşli...Springfield Armory SHOT Show 2017’a 5 yeni tabanca....
Sig Sauer'den Yeni Bir Model: ... Sig 2014 yılında iğne mekanizmalı ilk tabancası P....
Ruger'dan kompakt Amerikan!Ruger Amerikan'ın Eylül ayındaki zirvesinde, Ruger....
Beretta PX4 Compact Carry ile ...Sınırlı üretim yapan bu Beretta varyantı geçen yıl....
Hafif Sınıfın En İyisi Yenilen...Ruger'ın en popüler tabancasının bu güncellenmiş v....
Sessiz Ninja: Maxim 9SilencerCo firması ateşli silahlar dünyasında bir ....