Portekiz’in Hafif Makinalısı: LUSA

Portekiz’in Hafif Makinalısı: LUSA

LUSA hafif makinalı tüfek, 1980’lerin başında Portekiz kökenli silah şirketi INDEP tarafından geliştirildi. Ve aynı dönemde Alman kökenli HK G3 otomatik tüfekleriyle lisans altına alındı.

23 Kasım 2016 Yazı: İsmail ALTUN

Portekizli tasarımcılar, imalat masraflarından tasarruf etmek için aynı üretim tekniklerini (çelik presleme)ve G3 tüfeklerinin bazı bölümlerini kullandı. LUSA, kökeni G3tüfeğine dayanan ünlü HK MP5 hafif makinalı tüfeği ile karşılaştırıldığında, daha basit bir geri tepme mekanizması kullandığı için çoğunlukla daha ucuz ve kolay üretime sahiptir.
LUSA A2 hafif makineli tüfekler, ilk dönemlerdePortekiz’de üretilmekte ve Portekiz silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatı tarafından kullanılmaktaydı. Ancak 2004’te INDEP, tüm imalat belgelerini ve aletlerini şirket kuran bir grup Amerikan yatırımcıyasattı. Bu yeni şirket aynı silahın geliştirilmiş ve sivil-yasal versiyonu olan yarı otomatik yeni bir silah dizayn etti. LUSA USA olarak bilinen bu şirket, LUSA hafif makinalı tüfekleri birkaç yıldır satışa sunmaktaydı ancak son dönemlerde şirketin beklemede olan satılma kararına kadar Amerika’daki üretim durduruldu.
LUSA hafif makinalı tüfeği, basit bir geri tepme mekanizması kullanmaktadır. Kapalı sürgü ateşleme sistemine sahip olan bu silahta tek atış ve tam otomatik atış modu bulunmaktadır.G3 piyade tüfeğinintasarımına benzeyen 3 pozisyonlu emniyet/ateş modu seçme mandalına sahiptir. LUSA’nın gövdesi çelik saçtan üretilmiş ve daha sonra kaynak yapılmıştır. Şarjör, ateşlemede kullanılmayan elin kavrayabileceği şekilde uzatılmıştır. Kurma kolu, çift sürgü şeklinde namlunun üzerinde bulunmaktadır. Tüfeği doldurmak için iki sürgü de geriye çekilmeli ve serbest bırakılmalıdır. LUSA hafif makinalı tüfek, kısa polimer el kundağı ve metal bir teleskopik dipçik ile donatılmıştır. Nişangâhlar yalnızca sıfırlama yapmak için ayarlanabilir ve gez diyopter tipindedir. LUSA hafif makinalı tüfek, 9.19 mm Luger / Parabellum mühimmat kullanmaktadır. 2.8 kg ağırlığındaki LUSA’nın toplam uzunluğu dipçik açık durumda iken 584 mm, dipçik kapalı iken 451 mm’dir. Namlu uzunluğu159 mm olan LUSA’nın şarjörü 28 mermilik bir kapasiteye sahiptir.Bu silah dakikada 900 mermilik bir ateşleme hızına sahiptir.

 

lusaportekizportekizin hafif makinalısıhk mp5
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Meksikalı Turkuaz Yılan: FX-05...Meksika Askeri Sanayi Müdürlüğü (DGIM) tarafından ....
TAARRUZ TÜFEKLERİ ÖNCÜLERİNDEN...1900 yılında İtalya’da üretimine başlanmış olan Ce....
FightLite'ın Yüzü: MXRAres Defense Şirketi özel bir yenilenme sürecine g....
Caracal'dan Güncelleme: CAR816...Caracal Şirketi tabancalarında yaşanan emniyet pro....
Heckler & Koch’dan Yeni Tüfek ...Alman silah üreticisi HK yeni tasarlamış olduğu tü....
AR-15’i Zirveye Çıkaran Prensi...Hepimizin çok yakinen tanıdığı gerek filmlerde ger....