Polis Özel Harekat’ın Envaterindeki Silahlar Üzerine

Polis Özel Harekat’ın Envaterindeki Silahlar Üzerine

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, Polis Özel Harekat Dairesi Türkiye’deki elit birimlerin başında gelmekte. Bu yazımızda Polis Özel Hareket Dairesinin gelişen silah teknolojisine uyumu ve envanteri hakkında bilgi vereceğiz. Yazı; Taarruz ve Keskin Nişancı tüfeklerini kapsamaktadır.

06 Ocak 2017 Yazı:Kaan YOZGAT

Öncelikle PÖH sayıca sıradan bir Özel Harekat birimine göre oldukça fazla bir mevcudiyete sahip bir birim. Arazi, meskun mahal ve rehine kurtarma gibi çoklu operasyonları gerçekleştirmek için yapılanmış ve bu kapsamda envanterini oluşturmuştur.

Taarruz Tüfeği; Sig516Şuan için Polis Özel Harekatın en önemli taarruz tüfeği Sig Sauer firmasının üretmiş olduğu Sig516 tüfeği oluşturmakta. Tabi halen envanterde önemli miktarda M4A1 ve M16A2 modelleri bulunmakta. Ancak Sig516 şuan için modern muharebe şartlarına uyum sağlayan yegana tüfek durumunda. Sig Sauer firması klasik tüfek tasarımlarının dışına çıkarak son yıllarda Özel Kuvvet birimlerinin vazgeçilmezi haline gelen AR15 platformuna uygun olarak Sig516 tüfeğini geliştirdi. Tüfek 5.56x45mm standart Nato mermisi kullanmakta. Profesyonel ellerde 5.56 mühimmat oldukça etkili olmaktadır. Sig516 Kısa Gaz Pistonu(Short Gas Piston) çalışma prensibi ile zorlu şartlarda dahi çalışmakta. Sig516 Polis Özel Hareket tarafından çoğunlukla polimer şarjör ile kullanılmakta. Ayrıca Sig516 diğer muadillerine göre nispeten ucuz bir birim fiyatına sahiptir. Bu da PÖH gibi mevcudiyeti yüksek bir birlik için önemli bir etken.


Muharebe Tüfeği; HK417A2Yakın zamanda Polis Özel Harekat envanterine alınan yeni silah Alman silah üreticisi Heckler&Koch’un HK417 tüfeği oldu. Tüfek AR10 platformu üzerinden geliştirilmiştir. HK417 7.62x51mm Standart Nato mühimmatı kullanmakta. HK417 Muhare tüfeği sınıfında.  7.62 mühimmatı gerekli yıkıcı etkiye sahip. PÖH envanterine HK417’nin ilk modelinden sonra bir takım geliştirilmelere gidilmiş modeli olan HK417A2 modeli. Tüfek yine rüştünü ispatlamış Kısa Gaz Pistonu(Short Gas Piston) çalışma prensibi ile çalışmakta. HK417 hem bir taarruz tüfeği hem de bir Manga Destek tüfeği gibi kullanılabilmekte. Ayrıca HK417A2 modeli bir önceki modeline göre daha iyi bir isabet oranı sağlamakta. Ancak isabete etkinin iyi bir mühimmat olduğunu unutmamak gerekli.

Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği; LM308MWS


Amerikan Lewis Machine & Tool Company tarafından üretilen LMT 308. Tüfeği çok fazla bilinmemekte. Bu tüfek Polis Özel Harekat bünyesine belli miktarda alındı. Tüfek Yarı-Otomatik Keskin Nişancı tüfeği ihtiyacını giderebilecek seviyede. PÖH envanterine alınan modeli 20’’ namluya sahip. Uzun namlusu sayesinde isabet oranı oldukça yüksek. Tüfek yine 7.62x51mm Standart Nato mühimmatı kullanmakta. Ayrıca Kısa Gaz Pistonu yerine bu tüfek Gaz İtiş sistemini kullanmaktadır. Buda Yarı Otomatik bir Keskin Nişancı Tüfeği için isabeti bir miktar arttırmaktadır.Keskin Nişancı Tüfeği;  SSG08Polis Özel Hareket’ın şuan için ‘Ana Keskin Nişancı Tüfeği’, Avusturya firması Steyr tarafından üretilen SSG08. SSG08 Bolt Action çalışma prensibe sahip tüfeğin modeline göre farklı kalibrelerde mühimmat kullanan bir tüfek. PÖH envanterine alınan modeli 7.62x51mm Standart Nato mühimmatı kullanmakta. SSG08 modern bir keskin nişancı tüfeğinde olması gereken ihtiyaçları sağlamakta. Ayrıca sınıfındaki tüfeklere göre oldukça hafif. Katlanabilir dipçiği sayesinde araç içi veya dar alanlarda taşıması kolay.  Polis keskin nişancı tüfekleri oldukça iyi isabet değerlerine sahip olmalıdırlar. SSG08 iyi bir mühimmat ile kullanıldığında bunu sağlamakta. Ayrıca PÖH’ün muadili Avusturya EKO Cobra birimi tarafından da kullanılmakta.
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Her Ortama Ayak Uydurmak: TNW ...Survival tüfekleri olarak isimlendirilen yeni sila....
İsrail'in En Yeni Keskin Nişan...İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından üretilen ....
Sportif AR: Smith&Wesson M&P15...Ateşli silahlar tarihinde gerek aksesuar bolluğu g....
Mısır'ın Eski Yerlisi: HAKİMHakim piyade tüfeği; 1950'li yılların başında Mısı....
Sualtı Katili: APSStandart ateşli silahlar tasarımlarından ve kullan....
İlk Yarı Otomatik Piyade Tüfeğ...II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Amerikan piyade....