Poligon Club ile artık atış yapmak daha keyifli!

Poligon Club ile artık atış yapmak daha keyifli!

Nihayet İstanbul’un merkezi Mecidiyeköy’de yeni bir poligonumuz var artık. Poligon Club, 02 Nisan’da açılışını yaptı. Dergimizin editörü Cem Batırbaygil ile hem açılış öncesi hem de açılış günü ziyaret etmiştik. Ve fiziksel olarak poligonu beğenmiştim zaten. Ancak henüz hazırlıklar bitmediği için atış deneyimi yaşamamıştım. Açılışta iki hafta sonra tek başıma ve Prohunt fuarının açıldığı Perşembe günü ise bir arkadaşımla birlikte giderek atış deneyimi de yaşadım iki kez.

23 Nisan 2017
İlk gittiğimde poligonun tabancaları ile atış yaptım. Önce polimer gövdeli bir tabanca ile atış yaptım ancak tetik boşluk aralığının oldukça uzun olması nedeniyle başka bir tabancaya geçiş yaptım ve daha keyifli atışlar yaptım. İkinci gidişimde ise arkadaşımın ruhsatlı iki tabancası ile atış yaptık bolca. Ve inanılmaz keyifli geçti bizim için çünkü bir bakmışız 450 mermi yakmışız toplam. Poligon Club’ın hocaları sağolsun her ikisinde de oldukça yardımcı oldu bu arada.


Öncelikle 10 yollu bir poligondan bahsediyoruz. İstenirse 5 yollu iki ayrı poligona dönüşme olanağı da var. Böylece kapalı bir grup gitmek istediğiniz de aradaki bölüm kapatılıp 5 yollu bir poligon tamamen sizin emrinize amade olabiliyor. Dolayısı ile içerisi oldukça ferah ve sizi rahatsız edecek klostrofobik bir ortam kesinlikle yok. Havalandırma sistemi süper. Ne terliyorsunuz ne aşırı atış sonrası gaz ve barut kokusuna boğuluyorsunuz. Ben kendi atış gözlüğümü ve kulaklığımı götürdüm ama herkes için yetecek sayıda kaliteli atış kulaklığı ve gözlüğü Poligon Club’ta mevcut ayrıca.

Şimdi bu fiziksel uygunluk ve kalitenin ne önemi var diye düşünebilirsiniz. Aslında konsatrasyon gerektiren her sporda bu çok önemli. Fiziksel ve psikolojik hazırlığınız ne kadar iyi olursa olsun içinde bulunduğunuz ortam sizi basarsa ve mutlu etmezse yapacağınız faaliyetten keyifte almaz hatta kötü performansı bir kenara bırakın, yaptığınız faaliyetten bile soğursunuz. Ama fiziksel ya da psikolojik hazırlığınızda eksiklikler olsa bile ortam sizi motive ediyorsa birden algaçlarınız açılır ve çok daha iyi performanslar gösterebilir  ve böylece yaptığınız faaliyete bağımlılığınız daha da artar.

Mekan, zaman, duygu&psikoloji  ve fiziksel yeterlilik aslında bir bütündür. Mimari de tasarımın esasıdır bu ayrıca. Poligon Club en azından mekan olarak gerekli yeterliliklerini çok iyi sağlamakta. Ve ayrıca teknolojik destekle de daha ileri bir seviyeye taşımış işi. Kumanda ekranından hedefinizi istediğiniz uzaklığa götürmek için 5, 10, 15, 20 ve 25 metre tuşlarından birine dokunmanız yeterli. 10 metreden itibaren ise atış yolunun üstünde yer alan bir kamera hemen solunuzda yer alan atış kumandasının yanında yer alan monitöre hedefi büyüterek göstermekte. Böylece klasik diğer poligonlardaki gibi atışınızı görmek için her seferinde çağırmanız ve zaman kaybetmeniz söz konusu değil. Ama yine de yakından görmek isterseniz sadece hedefi çağır tuşuna dokunmanız yeterli.


Atışlarda size gözetmenlik yapan ya da deneyiminiz yoksa yardımcı olan Zeki ve Beheşti hocalar da işlerinin ehli oldukça.

Sonuç olarak bu poligonu hayal edip tüm zorlu bürokratik süreçlere rağmen hayata geçiren Cem Orçun ve Mustafa Nemli Beylere bir silahsever olarak hem teşekkür ediyor hem de başarılarının daim olmasını diliyorum.
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
AVBİS, Avdan Soğuttun Beni!Ben her türlü belgesi ve evrağı tam bir AVCI olara....
Darbuka değil bu Manduka !Kuş avlarının hepsinde köpek çok önemli faktör. A....
Tabanca ve Silah SanayimizEğer takip ettiyseniz Mayıs’ın son haftası Pro Hun....
Bir Av Sezonu Daha BittiKazasız belasız bir av sezonunu daha kapattık hayı....
Olacak Domuz Avı!Geçen Cuma günü Akatlar MKM Kültür Merkezindeki Ya....
Sabretmeyi Bileceksin!Ne demişler “Kırk gün taban eti, bir gün yaban eti....