Meksikalı Turkuaz Yılan: FX-05 Xiuhcoatl

Meksikalı Turkuaz Yılan: FX-05 Xiuhcoatl

Meksika Askeri Sanayi Müdürlüğü (DGIM) tarafından geliştirilen FX-05 Xiuhcoatl (Turkuaz Yılan) taarruz tüfeği, ilk kez 2006 yılında halka tanıtıldı. Zaten sınırlı sayıda üretilen bu tüfek, Meksika Silahlı Kuvvetleri’ne dağıtıldı. Meksika’da kullanılan eski model 7.62x51 mm HK G3 tüfekleri 2008 yılından itibaren yerini 5.56x45 mm FX-05 tüfeklerine bıraktı.

03 Nisan 2017 Yazı:İsmail ALTUN

FX-05, Alman yapımı HK G36 tüfeğine normalin üzerinde bir benzerlik göstermesine rağmen; FX-05'in G36'nın patentli özelliklerinden herhangi birine sahip olmadığı kabul edildi ve HK'den gelen patent ihlali itirazları reddedildi. Tasarımında Alman HK G36’dan büyük ölçüde etkilendiği halde, orijinal bir tasarım olarak kabul edilebilmesini sağlayacak farklılıklar bulundurmaktaydı.

FX-05’in şu anda farklı namlu uzunluklarına göre; tüfek, karabina ve kısa karabina olmak üzere 3 temel versiyonu bulunmaktadır. FX-05 Xiuhcoatl, gazlı sistem ile çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Gaz pistonu namlunun üzerinde bulunur ve mekanizma kilidi çoklu-kilitlemeli döner sürgü ile sağlanır. Kurma kolu silahın her iki tarafına da yerleştirilebilir. Tüfeğin gövdesi ve yarı saydam şarjörü darbeye dayanıklı polimerden imal edilmiştir.

Emniyet/atış modu mandalı kabzanın üst kısmında ve silahın her iki tarafında bulunmaktadır. Tüfek, gövdenin üst kısmında dahili olarak bulunan Picatinny ray ile donatılmıştır. Ayrıca silah, çıkartılabilir taşıma sapı/optik nişangah ünitesi veya diopter tipi ayarlanabilir geze sahip nişan tertibatı ile donatılabilir.


FX-05’in dipçiği de polimerden imal edilmiştir. Sağa katlanabilen bu dipçik ayrıca teleskopik bir yapıya sahiptir. Dipçik katlandığında, gövdenin sağ tarafında bulunan kovan atma boşluğunun altında yer alır. Bu sayede dipçik katlı halde iken de silah ateşlenebilir.

FX-05 tüfeği dipçik uzatılmış konumda iken 1087 mm, katlanmış konumda iken 887 mm uzunluğa ve 480 mm namlu uzunluğuna sahiptir. 3.89 kg ağırlığa ve 30 fişek kapasiteli şarjöre sahip olan FX-05, dakikada 750 mermi atış yapabilmektedir.


FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
TAARRUZ TÜFEKLERİ ÖNCÜLERİNDEN...1900 yılında İtalya’da üretimine başlanmış olan Ce....
FightLite'ın Yüzü: MXRAres Defense Şirketi özel bir yenilenme sürecine g....
Caracal'dan Güncelleme: CAR816...Caracal Şirketi tabancalarında yaşanan emniyet pro....
Heckler & Koch’dan Yeni Tüfek ...Alman silah üreticisi HK yeni tasarlamış olduğu tü....
AR-15’i Zirveye Çıkaran Prensi...Hepimizin çok yakinen tanıdığı gerek filmlerde ger....
En Modern AK: Kalashnikov MA Kalashnikov Şirketi geçtiğimiz Eylül ayında Army-2....