L85A1: Kraliyet Ordusunun Simgesi

L85A1: Kraliyet Ordusunun Simgesi

Birleşik Krallık 1960’ların sonuna doğru modern çağın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir piyade tüfeği geliştirmek üzere çalışmalar başlattı. Bir çok prototipleme çalışması ve deneme maçlı üretimler yapılsa da uzun yıllar boyunca istenen gelimiş özelliklere sahip bir silah üretilemedi.

03 Ocak 2016 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
1980’li yıllara gelindiğinde Enfield’de bulunan ‘Royal Small Arms’ isimli silah fabrikasında üretilen bir model ordu yetkililerinin ilgisini çekmeyi başardı. SA80 isimli bu model bir kaç küçük değişikliğe uğrayarak 1984 yılında İngiliz Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan L1A1 isimli piyade tüfeğinin yerini almayı başardı.


L85A1;
Daha sonraki yıllarda yapılan bazı değişikliklerle bu silah L85A1 ismini aldı. Birleşik Krallığın yeni piyade tüfeği tasarım aşamasında ABD tarafından kullanılmakta olan ‘Armalite AR-18’e denk bir silah üretimeyi başarabilmek düşüncesi hakim durumdaydı. Bu yüzden L85A1’in ağırlığından şarjör yapısına kadar bir çok özelliği AR-18 ile neredeyse tamamen aynı olacak şekilde tasarlandı. Hatta yeni üretilen bu piyade tüfeğinde ABD ordusu tarafından kullanılmakta olan 5.56 x 45 mm’lik mühimmatın tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de bu düşüncedir. Fakat bu silahın önemli bir özelliği onu kendi döneminde üretilmiş olan silahların önüne geçirmeyi başardı; L85A1 ‘bullpub’ bir silah olarak tasarlandı.

Alışıldık Tasarımlar vs BULLPUB;
Bilindiği üzere bullpub silahların şarjör mekanizmasından ateşleme tertibatına kadar bir çok önemli mekanik aksamı silahın tetiğinin arka kısmında bulunur. Bu sayede bulpub tüfekler kendisiyle aynı namlu uzunluğuna sahip olan diğer silahlara göre daha kısa boyutlara sahiptir. Yani bullpub’lar ateş gücünden ödün vermeden boyutları küçültülmüş ve daha rahat taşınabilen silahlardır.


Boyut açısından oldukça önemli bir avantajı bulunan bullpub tasarımlı L85A1 ilk başlarda İngiliz Ordusunun piyadeleri tarafından beğenilmedi. Çünkü bu tasarım daha önce kullanmış oldukları tasarımlara hiç benzemiyordu ve oldukça karmaşıktı. Silahın temizlenmesinin son derece zahmetli olmasının yanında askerler bu silahın öngörülemez kazalara yol açabileceğini ve çok basit bir şekilde arızalanabileceğini düşünmekteydi. Ancak ilerleyen yıllar içerisinde L85A1 rüştünü ispatlamayı başardı ve ordu bu silahı kabullendi.

L85A1’in Bazı Önemli Özellikleri;
L85A1’in dış görünüşünde en dikkat çeken parçalardan biri gövde üzerinde bulunan ve kolaylıkla çıkarılıp takılabilen taşıma tutacağı. Bu silahta bulunan standart nişan tertibatına ek olarak istenildiği takdirde taşıma tutacağı sökülerek yerine L85A1 için özel olarak tasarlanmış olan SUSAT optik nişangahı yerleştirilebilinmekte.

L85A1’lerde M16’larda kullanılan 30’luk standart şarjörün aynısı tercih edilmiş.  Ayrıca bu silahın namlu altına 40 mm’lik bomba atar veya süngü de yerleştirilebilmekte.

 L85A1’in emniyet/atış modu seçme mandalı şarjörün arka tarafında gövdenin soluna yerleştirilmiş. Bu durum sol elini kullananlar için oldukça büyük bir sıkıntı oluşturduğudan dolayı L85A1’in en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmakta.

L85A1’in ağırlığı 4.3 kg. Namlu uzunluğu 518 mm olan bu silahın bullpub mekanizması sayesinde toplam uzunluğu yalnızca 780 mm. L85A1’in mermi çekirdeğinin namludan çıkış hızı 900 m/s ve etkili atış mesafesi 250 metre.
L85A1bullpub
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Her Ortama Ayak Uydurmak: TNW ...Survival tüfekleri olarak isimlendirilen yeni sila....
İsrail'in En Yeni Keskin Nişan...İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından üretilen ....
Sportif AR: Smith&Wesson M&P15...Ateşli silahlar tarihinde gerek aksesuar bolluğu g....
Polis Özel Harekat’ın Envateri...Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, Polis Özel Hareka....
Mısır'ın Eski Yerlisi: HAKİMHakim piyade tüfeği; 1950'li yılların başında Mısı....
Sualtı Katili: APSStandart ateşli silahlar tasarımlarından ve kullan....