Kızıl Ordu’nun Görev Tabancası:  MAKAROV

Kızıl Ordu’nun Görev Tabancası: MAKAROV

Makorov ilk olarak, Rus Kızıl Ordusu ve polis gücü tarafından kullanılan satandart tabancalar olan Tokarev ve Nagant M1895’in yerine geçmek üzere 1949 yılında üretilmeye başladı.

03 Eylül 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Rusların ‘Büyük Vatanseverlik Savaşı’ olarak adlandırdıkları 2. Dünya Savaşında kullanılan tabancalardan biri olan Nagant M1895 çağının gerisinde kalmış eski tip bir toplu tabancaydı ve Rus Ordusundaki subaylar yeni gereksinimler doğrultusunda bu tabancadan bir an önce kurtulmak istemekteydiler. Tokarev bu tabancanın yerine geçmesi için tasarlanan bir yarı otomatik tabancaydı.


Nagant M1895’e kıyasla Tokarev çok daha kullanışlı olsa da özellikle emniyet tertibatının eksikliği gibi nedenlerden dolayı Rus Ordusu için yeterince iyi değildi. Kızıl Ordu yöneticileri Soğuk Savaşın başlamakta olduğu yıllarda Batılı rakiplerinin kullandıkları silahlarla boy ölçüşebilecek daha kullanışlı bir silaha ihtiyaç duydular. Bu maksatla 2. Dünya Savaşının bitmesinin ardından ordunun silah gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayan birimlerden ‘Walther PP’yi örnek alacak yeni bir tabanca tasarımı istendi ve bu birimler cevap olarak ‘Makarov’un tasarımını yayınladılar. Makarov zamanla farklı değişiklikler geçirse de Rus Ordusu ve polis gücü tarafından 1951 ve 1991 yılları arasında standart tabanca olarak kullanıldı.


Makarov, standart NATO mühimmatlarından farklı olarak 9x19mm  Parabellium ya da Luger mühümmat yerine 9x18mm PM(‘Pistolet Makarova’ nın kısaltması) olarak adlandırılan mühimmatı kullanmaktaydı. Bu mühimmatların Batılı rakiplerinden önemli bir farkı çekirdek çapının 9mm yerine 9.2 mm olmasıydı. Alman polileri tarafından da kısa bir süre kullanılmış olan bu mühümmat, 9 mm çaplı mühimmatlara göre daha güçlüdür.


Makarov’un bir diğer önemli özelliği de örnek aldığı Walther PP gibi küçük, hafif ve rahat taşınabilir olmasıdır. Bu sayede Soğuk Savaş dönemi boyunca bu silah Doğu Bloğu için çalışan ajanları en gözde silahı oldu.

Zamanın ilerlemesiyle gelişen teknolaji sayesinde Makarov’da bazı geliştirmeler yapıldı. Başlangıçta 8 fişek olan şarjör kapasitesi 12 fişek alacak şekilde artırıldı. Makarovun ilk versiyonlarında namlu çıkış hızı saniyede 315 metre iken ileri versiynlarda bu hız saniyede 430 metreye kadar artırıldı. Yeni gövdelerin alüminyum alaşımlı malzemelerden üretilmesi sayesinde bu tabancanın ağırlığı oldukça azaltılmış oldu.


Makarov’larda çift hareketli tetik  sistemi bulunur ve bu tabancada irca mili bulunmaz. İrca yayı, namlunun dışına yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır. Makarovun namlu uzunluğu 93,5 mm’dir. Silahın ilk versiyonlarında toplam uzunluk 161 mm iken daha sonradan üretilmiş olan Makarov PPM modelinde uzunluk 165 mm’ye yükseltilmiştir. Buna bağlı olarak da başlangıçta 730 gr olan silahın boş ağırlığı Makarov PPM modelinde 760 gr’a çıkmıştır.
MakarovTokarevWalther PPYarı otomatik tabancaMakarov PPM
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Sessiz Suikastçı: MspSoğuk Savaşın şiddetli bir şekilde devam etmekte o....
Tarihte İz Bırakan En Çirkin 1...Tabancalar üzerine akademik incelemeler yapılırken....
Smith & Wesson TarihçesiModel M&P (Military & Police-Asker&Polis) R8’in ta....
2. Dünya Savaşının Kahraman Sa...Kijiro NAMBU’nun tasarlamış olduğu Type 14’de, bat....
Roth M1907: Avusturya-Macarist...Roth M1907, bir ordu tarafından teçhizat olarak be....
Rus Özel Kuvvetlerin İlk Terci...KBP, Rus Savunma Enstitüsünün lider silah dizaynı ....