İran’dan Antimateryal Tüfeği: ARASH

İran’dan Antimateryal Tüfeği: ARASH

İran’ın 2013 yılında tanıttığı Arash antimateryal tüfeği. Antimateryal silahlar genel olarak hafif zırhlı araçlara karşı etkin olarak kullanılabilmekteyken İran bu silah ile helikopterleri bile rahatlıkla etkisiz hale getirebileceğini iddia etmekte.

31 Aralık 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Ortadoğu ve Güney Kafkaslar’da tansiyon yükselmeye devam ederken bölge ülkeleri silahlanma yarışına girişmiş durumda. Ermenistan, Azerbaycan, Irak ve Suriye gibi bölgede nisbeten daha pasif çizgide bulunan ülkeler yalnızca silah ithalatını artırırken; İsrail, Türkiye ve İran gibi bölgede ‘oyun kuruculuk’ söylemiyle yola çıkan ülkeler ise bir yandan silah ithal edip diğer yandan da kendi yerli silahlarını üretme çalışması içerisinde.


Birbiriyle eski müttefik olan İsrail ve Türkiye genelde NATO silahlarını örnek alan tasarımlar üzerinde yoğunlaşmış durumdayken, bölgenin yalnızlarını oynayan İran ise; bir yandan Batılı rakiplerine benzer silahlar üzerine çalışırken diğer yandan da eşine az rastlanır orijinal silahların üretimini yapmaya başlamış durumda.

Bu orijinal silahlardan birisi de İran’ın 2013 yılında tanıttığı Arash antimateryal tüfeği. Antimateryal silahlar genel olarak hafif zırhlı araçlara karşı etkin olarak kullanılabilmekteyken İran bu silah ile helikopterleri bile rahatlıkla etkisiz hale getirebileceğini iddia etmekte.


20mm’lik oldukça güçlü bir mühimmat kullanan Arash diğer antimateryal tüfeklerin aksine tıpkı RPG tipi roket atarlarda olduğu gibi omuzdan ateşlenmekte. Ağırlığı ve geri tepmesi oldukça yüksek olduğu için bu silahı ön tarafında bulunan çatal ayak aracılığıyla yere sabitlemeden atış yapmak neredeyse imkansız.

Arash’ın bir diğer ayırt edici özelliği ise dipçiğin silahın en arka kısmı yerine kabzanın hemen arkasına adeta ikinci bir kabza gibi görünecek şekilde yerleştirilmiş olması. Silahın kullandığı 20x102mm HEI(Yüksek miktarda Patlayıcı barındıran Yangın çıkarıcı) mühimmat ve silahın boyu dikkate alındığında dipçiğin silahın orta kısmına yerleştirilmesi Arash’ın atış sırasında dengesinin sağlanabilmesi için oldukça önemli bir tasarım başarısı. Bu silahta bulunan ‘namlu ağzı baskısı’na (kompansatör) da değinmekte yarar var. Oldukça özel bir ‘namlu ağzı baskısı’ kullanılmasına rağmen geri tepmede çok da değişen bir şey olmamış gibi görünüyor.

Son olarak Arash’ın optik nişangahından bahsetmekte de yarar var. İran’lı yetkililer Arash’ta bulunan bilgisayarlı bir sistemle desteklenen balistik optik nişangahı kendilerinin tasarladığını iddia etse de bu optik nişangahın Barrett BORS’un kopyası olduğu açık bir şekilde görülebilmekte. Barrett Bors’ta bulunan hava sıcaklığı, barometrik basınç ve silahın eğimini ölçen yapılar ile birlikte bunların bilgilerinin aktarıldığı küçük ekran Arash’ın üreticileri tarafından kopyalanmış durumda.
ArashAntimateryal tüfeğiiran
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Her Ortama Ayak Uydurmak: TNW ...Survival tüfekleri olarak isimlendirilen yeni sila....
İsrail'in En Yeni Keskin Nişan...İsrail Silah Endüstrisi (IWI) tarafından üretilen ....
Sportif AR: Smith&Wesson M&P15...Ateşli silahlar tarihinde gerek aksesuar bolluğu g....
Polis Özel Harekat’ın Envateri...Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı, Polis Özel Hareka....
Mısır'ın Eski Yerlisi: HAKİMHakim piyade tüfeği; 1950'li yılların başında Mısı....
Sualtı Katili: APSStandart ateşli silahlar tasarımlarından ve kullan....