Hafif Makinalıların Atası: Schmeisser MP-28

Hafif Makinalıların Atası: Schmeisser MP-28

Schmeisser MP-28 II hafif makinalı tüfek, I. Dünya Savaşı öncesinde üretilmiş olanlar arasında türünün en pratik şekilde kullanılabilen örneğiydi. Alman silah şirketi C.G.Haenel tarafından üretilen bu hafif makinalı tüfeğin gelişmiş özellikleri üretildiği tarihteki benzerlerinden son derece ileriydi.

02 Eylül 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Benzerleriyle kıyaslandığında oldukça kullanışlı olan bu tüfek özellikle polis ve jandarma gibi yerleşim yerinde görev yapan kolluk kuvvetleri tarafından kolaylıkla benimsendi. Kendinden önceki model olan ‘Schmeisser MP-28 I’in gez sisteminde yapılan değişiklikler ve sonradan eklenmiş olan atış modu seçebilme özelliği bu silahın beklenenden fazla miktarlarda rağbet görmesinin sağladı.


Almanya dışındaki bir çok ülke tarafından da oldukça ilgi gören Schmeisser MP-28’in bir çok farklı versiyonu İspanya’da patlak veren iç savaştan Çin’deki Komünist direnişe kadar bir çok çatışmada ve şavaşta kullanıldı.


Schmeisser MP-28 II’nin çalışma sistemi basit geri tepmeli mekanizmaya dayanmaktaydı. Bu tüfekte  açık sürgü bulunmaktaydı. Silahın şarjör yuvası mekanizmanın solunda, kovan atma boşluğu ise sağ tarafta bulunmaktaydı. Silaha normal şarjör yerine tambura şarjör de takılabilmekteydi. Tercih edilen şörjör tipine göre Schmeisser MP-28 II, 20 yada 32 fişeklik bir kapasiteye sahipti.


Silaha yerleştirilmiş olan emniyet mandalı metal gövdenin üzerine sabitlenmiş durumda. Atış modu ayarlama pimi ise tetik korkuluğunun hemen üstüne yerleştirilmiş durumda. Schmeisser MP-28 II’de bulunan gez 100 metre ile 1000 metre arasında değişen mesafelere atış yapmak üzere ayarlanabilecek durumda tasarlanmış. Ancak bu silahın etkili mesafesi yalnızca 100-150 metre civarında.


Schmeisser MP-28 II’nin şarjörsüz ağırlığı 4 kg civarında. Toplam uzunluğu 820 mm olan bu silahın namlu uzunluğu ise 200 mm.
Schmeisser MP-28Tarihi TüfekHafif Makinalı Tüfek
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Efsanenin Çiftesi İtalyan silah sanatının bir başyapıtı ve ülke tari....
Mafya Savaşlarından Dünya Sava...Tasarım çalışmaları 1917 yılında General John Tali....
AK’nın Eski Rakibi: KOROBOV TK...Alman A.Korobov tarafından geliştirilen TKB-408 ta....
Winchester 150 Yaşında!Oliver F. Winchester – Bir Vizyon Sahibi Oliver Fi....
Samurayların Favori İlk Makine...Bu silahla ilgili araştırmalarımız sırasında olduk....
Alman Mauser'in Osmanlı'daki H...Ateşli silahların çağının başlamasında büyük etken....