Geleceğe Atılmış İmza: Luger P-08 Parabellium

Geleceğe Atılmış İmza: Luger P-08 Parabellium

Luger P-08 Parabellium, 1898 yılında Almanya’da tasarlandı. Bu tabanca tasarlanırken 1893’de Hugo Borchard'ın tasarlamış olduğu C-93’ün sistemi örnek alındı. Ancak P-08 kendinden önceki sistemden çok daha basit ve küçük bir yapıya sahipti. Bu tabanca kendi alanında bir çığır yaratmıştı, günümüzde ‘Parabellum’ olarak anılan mermi çeşidi ismini bu tabancadan almıştır.

22 Ağustos 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Özellikle 2. Dünya Savaşı öncesinde bu tabanca başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupalı devlet tarafından kullanılmıştır. Osmanlı subayları da bu tabancayı beylik silahı olarak kullanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında bu tasarımdan yavaş yavaş vazgeçilmeye başlansa da birçok düşük rütbeli ‘NAZİ’ subayı bu silahı görev silahı olarak savaş boyunca yanlarında taşımıştır.

P-08’in 7.65mm’lik Parabellum mühimmat kullanan versiyonu ilk olarak 1900 yılında İsviçre ordusu tarafından benimsenildi. Ardından 1902 yılında Alman Deniz Kuvvetleri 9mm Parabellum mühimmat kullanan P-08 versiyonunu resmi görev silahı olarak kabul etti. Alman Deniz Kuvvetlerinde bu tabancanın beğenilmesi sonucu tüm Alman Ordusu 1908 yılına kadar P-08 ile donatıldı. Bu tarihten 1950’li yılların ortalarına kadar bir çok ülke bu silahı kolluk kuvvetlerinde resmi görev silahı olarak bulundurmuştur.


P-08’in geri tepmeden yararlanan yarı otomatik mekanizması, kilitli sürgü sistemi ve iğneli ateşleme mekanizması bu tabancanın kendinden sonraki tüm tabancalara örnek olmasına sebep olmuştur. Luger P-08’in ilk versiyonlarının kabzanın arkasında otomatik emniyet tertibatı bulunmaktaydı ancak daha sonradan üretilen versiyonlarda bu kaldırıldı ve yalnızca silahın sol yanında bulunan manuel emniyet mandalıyla değiştirildi. P-08, kullanıldığı onca süre boyunca 98 mm ile 350 mm arasında birçok farklı namlu boyunda üretildi.

 
LugerLuger P-08 ParabelliumHugo Borchard
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Sessiz Suikastçı: MspSoğuk Savaşın şiddetli bir şekilde devam etmekte o....
Tarihte İz Bırakan En Çirkin 1...Tabancalar üzerine akademik incelemeler yapılırken....
Smith & Wesson TarihçesiModel M&P (Military & Police-Asker&Polis) R8’in ta....
2. Dünya Savaşının Kahraman Sa...Kijiro NAMBU’nun tasarlamış olduğu Type 14’de, bat....
Roth M1907: Avusturya-Macarist...Roth M1907, bir ordu tarafından teçhizat olarak be....
Rus Özel Kuvvetlerin İlk Terci...KBP, Rus Savunma Enstitüsünün lider silah dizaynı ....