Geçmişten Gelen Yenilik: SOG Tomahawk

Geçmişten Gelen Yenilik: SOG Tomahawk

SOG’un üretmiş olduğu en başarılı ürünlerden birisi ‘Tomahawk’ olarak adlandırılan savaş baltaları. Savaş baltaları çok eski çağlardan beri başta Amerika’nın yerli kabileleri olmak üzere bir çok millet tarafından kullanıldı.

11 Eylül 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Ünlü bıçak üreticisi SOG ilk kez Vietnam Savaşı sırasında Amerikan Ordusuna süngü ve kasatura üretmeye başladığı yıllarda ismini duyurdu. Zaman içerisinde kazandığı tecrübelerle bir çok gelişme sağlayan SOG, günümüzde hem askeri ve taktik bıçak hem de av bıçakları alanında  dünyadaki en başarılı şirketlerden birisi olmayı başarmış
durumda.

SOG’un üretmiş olduğu en başarılı ürünlerden birisi ‘Tomahawk’ olarak adlandırılan savaş baltaları. Savaş baltaları çok eski çağlardan beri başta Amerika’nın yerli kabileleri olmak üzere bir çok millet tarafından kullanıldı. Ancak zaman içerisinde gelişen savaş koşulları sonucunda bu baltalar kullanımdan kalktı. Savaş alanındaki askerlerin farklı savaş koşullarındaki ihtiyaçlarını araştıran SOG şirketi tarihe karışmış olan savaş baltalarını günümüze uyarlayarak tekrar pazara sürmüş durumda.

Tomahawk’lar özellikle ormanlık savaş alanlarında; yol açma, enkaz altından arama kurtarma yapma veya gerektiğinde çukur kazmada kullanılabilmek üzere üretilmiş çok yönlü bir teçhizat. Eğer zor durumda kalınırsa bu savaş baltaları kendini savunma veya düşmanı öldürmek amacıyla bile kullanılabilir.


SOG’un ürettiği Tomahawk’ların baş kısmı 420 çeliği diye adlandırılan son derece dayanıklı bir malzeme kullanılarak üretilmişken sap kısımları ise sağlam olduğu kadar hafif de olan FRN (fiberglas takviyeli naylon)’den üretilmiştir. Bu sayede Tomahawk’lar hem hafif hem de son derece sağlam bir yapıya sahiptirler.

Savaş baltaları günümüzde hem avcılar hem de kampçılar tarafından oldukça beğenilerek kullanılmakta. Tomahawk için özel olarak üretilmiş bel kılıfları sayesinde bu baltalar normal bir bıçak gibi rahatlıkla kemere takılabilmekte.

 
SOGTamahawkBaltaSavaş Baltası
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
“Ka-Bar”ın Sırrı!Savaş ve servis bıçağı imzasını taşıyan Ka-Bar, II....
VICTORINOX’DAN YEPYENİ BİR ÇAK...Dünyanın en çok bilinen çakı markalarından İsviçre....
Kesiş Versiyon 4.0: C.U.T 4.0Joshua Swanagon tekerleği baştan icat etmeyi seven....
Kesiş Versiyon 4.0: C.U.T 4.0Joshua Swanagon tekerleği baştan icat etmeyi seven....
TOPS Knives: Micro Hawk.
Ölümcül Stil: TOPS KarambitTOPS Bıçakları yeni tasarımı için Max Venom üretim....