Fransız Polisinin Unutulmaz Toplu Tabancası; MR-73

Fransız Polisinin Unutulmaz Toplu Tabancası; MR-73

MR-73 toplu tabanca 1973 yılında Fransız MANURHİN firması tarafından geliştirildi. MR-73, Fransız jandarmasıyla (Gendarmerie) birlikte; G.I.G.N veya R.A.I.D gibi elit Fransız kolluk birimlerininin uzun yıllar boyunca standart görev silahı olarak kullanıldı.

24 Temmuz 2015 Yazı:Beheşti Şükrü Akbaba
Ayrıca MR-73 toplu tabanca uzun bir dönem boyunca Avrupada düzenlenen atıcılık yarışmalarının favori silahı olarak da anıldı. Bu tabanca günümüzde halen atıcılığa meraklı bir çok kimse tarafından .32 SW Long veya .38 Spl mühimmatları kullanılarak tercih edilmektedir.

MR-73’lerin tümü sağlamlığı garanti altına almak amacıyla tamamen çelikten imal edilmiş gövdeleri ile tanınmaktadır. Bu tabancanın namlusu uzun süre dayanıklı bir şekilde kalabilmesi ve her zaman isabetli atışlar yapabilmesi için soğuk  çekiçleme yöntemi ile imal edilmiştir. MR-73’ün topu değiştirilerek 9x19 mühimmat da kullanılablir. Bu sayede antrenman atışları sırasında daha ucuz fişekler kullanılabilir. Bu toplu tabancaların tümü ele uygun bir şekilde ayarlanabilir ve istelinen güçte tetik sertliği düzenlenebilir. Bunun sonucu olarak da bu silah oldukça iyi atışlar yapabilmektedir. Tabi bu özelleklerinden dolayı da MR-73’lerin fiyatları benzerlerine göre biraz daha yüksektir.


Güvenilirliğinin yanısıra görev ve müsabaka atışları için uygunluğu; MR-73 toplu tabancayı Fransız kolluk kuvvetlerinin -SIG P-210 ile birlikte- kullandığı en muhteşem silahı olarak anılmasını sağlamış durumda.


Yalnızca tek hareketli olarak çalışan MR-73’ün bazı teknik bilgileri ise şöyle: .357 Magnum mühimmatının yanında 9x19 Luger veya Parabellum mühimmat da kullanabilen bu tabancanın boş ağırlığı; 3 inç (76 mm) namlulu modellerde 910g iken 5 inç (133 mm) namluya sahip modellerde 1050g. Ayrıca yine namlu tipine bağlı olarak silahın uzunluğu 204 mm veya 264 mm’dir. Ayrıca MR-73’lerin topları da standart olarak 6 fişek kapasitelidir.
MR-73Fransız Polisi TabancasıToplu TabancaRevolver
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Sessiz Suikastçı: MspSoğuk Savaşın şiddetli bir şekilde devam etmekte o....
Tarihte İz Bırakan En Çirkin 1...Tabancalar üzerine akademik incelemeler yapılırken....
Smith & Wesson TarihçesiModel M&P (Military & Police-Asker&Polis) R8’in ta....
2. Dünya Savaşının Kahraman Sa...Kijiro NAMBU’nun tasarlamış olduğu Type 14’de, bat....
Roth M1907: Avusturya-Macarist...Roth M1907, bir ordu tarafından teçhizat olarak be....
Rus Özel Kuvvetlerin İlk Terci...KBP, Rus Savunma Enstitüsünün lider silah dizaynı ....