FRAG 12: Savaş Başlıklı Fişek

FRAG 12: Savaş Başlıklı Fişek

Gitgide taktikselleşen silah teknolojileri, korkunç olduğu kadar da hayrete düşüren icatlarla karşımıza çıkıyor. Bu sefer de konumuz 12 numara bir yivsiz tüfekten atılabilen savaş başlıklı mühimmat olan FRAG 12

07 Eylül 2015 Yazı:Teoman Cem Katoğlu
Her nasıl ki evvelden takoz kadar olan cep telefonları şu anda kol saati kadar yer kaplıyorlarsa aynı durum parça tesirli ya da zırh delici patlayıcılar için de geçerli. Bu durumda elbette 20 mm’lik bir genişliğe sahip 12 numara kovanın nice mermiler koymak için son derece elverişli olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Bunu ilk tahmin eden firma, Experimental Cartridge Company ise; FRAG 12’yi ilk kez 1994 senesinde geliştirmeye başladı. Fişek, savaş başlığı haricinde tamamen aynı bileşenlerden ibaret: kapsül, kovan, sevk barutu ve tapa.


FRAG-12’nin mermisi, namluyu terk ettiği zaman yay gergili kuyrukları açılarak düzgün bir uçuş yapması sağlanıyor. Hedefe çarpması halinde ise birden fazla hedefe zarar verecek şekilde parça tesirli olarak infilak ediyor. Elbette hafif zırhlı araçların şimdiden kabusu haline gelmiş olan zırh delici başlık da mevcut. Bu da piyadelere düz fişekten çok daha tahribat imkanı tanıyor. Ayrıca aerodinamik ve ağır yapısı sayesinde tek kurşun kadar da uzun menzile sahip. Kısacası taktiksel yivsiz tüfekler artık dilendiği takdirde top bataryasına da dönüştürülebiliyor!


 

 
Flag 12Experimental Cartridge Company
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Ejder NefesiYivsiz tüfekleri diğer ateşli silah türleri arasın....
Gazi Fişek: .30 CarbineYivli tüfek mühimmatlarından konu açıldığı zaman i....
2016’ Nın Dikkate Değer Av Fiş...Çoğu zaman ateşli silahların ışığı altında sessiz ....
Ölümsüz Fişek: .30-30 Winchest....30-30 Winchester, halen tedavülde olan mühimmatla....
Asrın KapışmasıHız ve saçma ağırlığı eşit olduğunda 12 kalibre mi....
Sabota Gerek YokKendiliğinden daraltma gerçekleştiren yan “kanatçı....