En Modern AK: Kalashnikov MA

En Modern AK: Kalashnikov MA

Kalashnikov Şirketi geçtiğimiz Eylül ayında Army-2016 fuarında tanıttığı MA isimli kompakt taarruz tüfeğinin seri üretimine başlamaya hazırlanıyor. Şarjörsüz ağırlığı 2.5 kg’dan az olan bu yeni Kalashnikov hem yana katlanabilir hem de teleskopik bir yapıya sahip olan dipçiği sayesinde taşıma kolaylığı konusunda diğer tüm AK varyasyonlarının önüne geçmiş durumda!

05 Aralık 2016 Yazı:Beheşti Şükrü AKBABA

Özellikle şehir için çatışmalarda başarısını gözler önüne serebilecek bu silahla başlangıçta yalnızca Rus elit birlikleri teçhizatlandırılacak. Ancak ilerleyen süreçte MA’nın tüm Rus Ordusunun yeni piyade tüfeği olması bekleniyor.

MA’nın üreticileri tasarım aşamasında eski AKS-74U (Krinkov) tüfeğini örnek almışlar. Krinkov’un ahşap parçalarının tamamı ile metal malzemeden üretilmiş olan parçalarının bir kısmı fazla ağırlıklardan kurtulma amacı ile polimerden üretilmiş. MA’yı Rus malı diğer AK’lardan ayıran en önemli özelliği ise gövde kapağındaki değişiklikte göze çarpmakta. Kapak önceki AK’lardan farklı olarak stabil bir yapıya kavuşturulmuş ve silahın üst kısmına Picatinny ray eklenmiş. Bu sayede silah üzerine yerleştirilecek olan optik ve elektronik nişangahlar için tüfeğin yanından destek alacak bir bürbün ayağı ihtiyacından kurtulunmuş.

Diğer bir çok modern silahta olduğu gibi hem sağ hem de sol el ile rahatlıkla kullanılabilinecek şekilde üretilmiş olan MA’nın metal nişan tertibatı da tıpkı Batılı muadilleri katlanabilir bir yapıya kavuşturulmuş. 5.45x39 mm’lik mühimmat kullanan bu silahın 30 mermi kapasiteli şarjörleri ise AK-74’ler ile tamamen uyumlu bir yapıya sahip. 


FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Meksikalı Turkuaz Yılan: FX-05...Meksika Askeri Sanayi Müdürlüğü (DGIM) tarafından ....
TAARRUZ TÜFEKLERİ ÖNCÜLERİNDEN...1900 yılında İtalya’da üretimine başlanmış olan Ce....
FightLite'ın Yüzü: MXRAres Defense Şirketi özel bir yenilenme sürecine g....
Caracal'dan Güncelleme: CAR816...Caracal Şirketi tabancalarında yaşanan emniyet pro....
Heckler & Koch’dan Yeni Tüfek ...Alman silah üreticisi HK yeni tasarlamış olduğu tü....
AR-15’i Zirveye Çıkaran Prensi...Hepimizin çok yakinen tanıdığı gerek filmlerde ger....