Ejder Nefesi

Ejder Nefesi

Yivsiz tüfekleri diğer ateşli silah türleri arasında sivrilten özelliklerinden birisi de mühimmat çeşitliliğidir. Örneğin 12 numara bir yivsizin fişek anatomisinde olanlar kısaca barut, tapa ve çekirdektir. Barut ve tapa farklı fişek türlerinde değişmese de çekirdek olarak deyim yerinde ise ne koyarsanız koyun çekirdek olarak kullanılabilmektedir.

19 Şubat 2017 Yazı:Ömer Furkan Ata

Yiv-set olmayan bir namluda çekirdek, adeta bir top gibi barut gazı ile itilip yüksek hızlarda atış hattına doğru yol alacaktır. Çekirdeğin bu değişebilir doğası yivsiz mühimmatların yüzlerce çeşitte ortaya çıkmasına neden olmuştur. Popüler olan saçma, şavrotin ve tek kurşun gibi mühimmatların yanında çok farklı olan mühimmatlar da üretilmiştir.“Dragon’s Breath” yani çevirisiyle “Ejder Nefesi” bu farklı mühimmatlardan biridir. Temel olarak 12 numara bir fişeğin çekirdek kısmının magnezyum parçacıkları ile doldurularak elde edilen bir fişek türüdür. Fişek ateşlendiği zaman bu parçacıklar alev alarak 30-90 metre arası bir mesafede ateş hattına doğru yanarak yol alır. Bu hem görsel bir şölen hem de yakın mesafede gayet etkili bir güç oluşturmaktadır. Şu ana kadar bu mühimmatın kişisel güvenlik amacıyla kullanılması hakkında bir kaynak elimizde olmasa da yaklaşık 1650°C sıcaklıkta yanan magnezyum parçacıklar bir insanı da gayet rahat bir şekilde yakabilir. Hatta yanarken ulaştığı bu yüksek sıcaklık, fişeğin kimi otoriteler tarafından yasaklanmasına neden olmuştur.
“Dragon’s Breath” içeriği itibariyle pahalı (yurtdışı fiyatı 5-7$) olmakla beraber, içerdiği düşük barut hakkı ile de yarı ve tam otomatik atış kapasitesine haiz silahlarda mekanizmanın boş fişeği tahliye edememesine yol açmaktadır. Bu gibi özellikleriyle “Dragon’s Breath” acil durumlarda konum belli etmek, caydırıcı olmak ya da ölümcül olmadan savunma yapmak gibi farklı amaçlara hizmet edebilir. Ancak bu teorikte böyledir nitekim bu mühimmat çoğunlukla yarattığı görsel şölenden ötürü eğlenme amacı ile kullanılmaktadır. Her ne kadar çok güzel bir görüntü sunsa da bu fişeğin neden “Ejder Nefesi” olarak adlandırıldığını da unutmamak gerekir.
 

 
Dragon’s BreathÖmer Furkan Atafişekler
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Gazi Fişek: .30 CarbineYivli tüfek mühimmatlarından konu açıldığı zaman i....
2016’ Nın Dikkate Değer Av Fiş...Çoğu zaman ateşli silahların ışığı altında sessiz ....
Ölümsüz Fişek: .30-30 Winchest....30-30 Winchester, halen tedavülde olan mühimmatla....
Asrın KapışmasıHız ve saçma ağırlığı eşit olduğunda 12 kalibre mi....
Sabota Gerek YokKendiliğinden daraltma gerçekleştiren yan “kanatçı....
FRAG 12: Savaş Başlıklı FişekGitgide taktikselleşen silah teknolojileri, korkun....