Dünyanın En Pahalı 7 Silahı

Dünyanın En Pahalı 7 Silahı

Bir silahın geçmişi, ona inanılmaz miktarlarda değer katma gücüne sahip. Çoğu kişi için modern bir silahın bir numarası yoktur. İşleviyle sınırlı bir alettir. Ama eğer ateşiyle aydınlanmış bir geçmişe sahipse, silahın destansı bir havası olabiliyor. Tarih gibi. Trajedi, ölüm, şiddet – eski günlerin çoğu sinemasal özelliği – silahlarla meydana gelmiştir.

02 Mayıs 2016 Yazı:Vlademir Çelik

Savaş ve bilimum çatışmalar koca dönemleri esir alabiliyor, ancak bazen tek bir ateşlemeyle bir çağ noktalanabiliyor. Bunu yerine getiren aletler de, içerdikleri şiddet aurasıyla, koleksiyoncuların peşine düştüğü tarihi eserlere dönüşüyor.Buna rağmen, hep belli bazı silah türleri kendilerine tarihte böyle bir yer ediniyor. Bir piyade tüfeği, örneğin, herhangi bir tabancadan daha kuvvetli olmasına rağmen sonsuza kadar kontrolsüz şiddet ve hastalık gibi yayılan savaşları temsil etmekten kurtulamaz. Böyle bir silahın yaydığı mermi perdesi, belirli bir şahıs yerine yüzlerce kişiye zarar verir – ve Stalin’in gözlemlediği gibi, tarih buna bir trajedi değil, istatistik olarak bakmaya meyillidir.
Bir Colt .45 altıpatları, öte yandan, saklanabilirliği ve tek atışlık mekanizmasıyla, bir tek ölümde bulunan bilinçli bir amacı ifade etme imkanına sahip. Ancak ister bir ölümsüzün hayatına son vermiş, ister kılıfından hiç çıkmamış olsun, bir silahın tarihi değeri en nihayetinde ona değer biçene kalmış.Bazı silahlar işlevlerini hiçbir zaman yerine getirme fırsatı bulamamış olsalar da, sırf bazı önemli tarihi kişiliklerin güvenlik veya ihtişam amacıyla bir silahı sahiplenmesi, söz konusu silaha değer kazandırmıştır. Bazı durumlarda, bu önemli kişilikler namluya bakan taraf olmuştur. Bir silahın tarihi değeri olduğuna karar verildiğinde, yüz binlerce, hatta milyonlarca dolara alıcı bulabiliyor. Listelediğimiz 7 silah, rekor fiyatlara satılma özelliğini taşıyor.
7 Führer’in Altın Tabancası: 114,000$

Kimseye zararı dokunmayan bir bıyık tarzının sonsuza kadar yok olmasına sebep olan Alman liderine ait bu 7.65mm’lik Walther PP, ateşlenmeyi bırakın muhtemelen kılıfından bile hiç çıkmadı. Ancak kuşkusuz “A.H.”’ye ait bu altın tabanca, 1987’de meydana gelen bir açık artırmada bilinmeyen bir alıcı tarafından 114,000 dolara satın alındı. O zamandan beri birkaç kişi daha arasında el değiştirdi, ve bugünkü değeri muhtemelen milyonları buluyordur. Walther ailesi tarafından Hitler’in 50’nci yaş günü için hediye edilen tabanca, büyük ihtimalle bir savunma aracından çok göstermelik değerli bir parça işlevi görüyordu. Savaşın sonlarına doğru Hitler’in aynı tabancayla intihar ettiğine inanılıyordu. Tarihçiler bugün bile halen bu görüşü tartışır. Şu sıralar daha çok kabul gören hikaye ise, Amerikalı bir askerin tabancayı Führer’in ölümünden aylar önce bulduğu yönündedir. 1945’in Nisan ayında Hitler’in dairesine dalan askerlerin çekmecelerde buldukları çoğu hazinenin arasında bu fildişi kabzalı tabanca da bulunduğu söylenmiştir. Diktatöre gelince, kilometrelerce uzakta bulunan sığınağında intihara hazırlanıyordur.

6 Wyatt Earp’ün .45 Kalibrelik Colt Tabancası: 225,000$

Bu altıpatların sahibi, Amerikan Vahşi Batısı’nın destansı kahramanlarından Wyatt Earp. Kendisi, tarihin muhtemelen en iflah olmaz kanun adamlarından biri. 1880’lerde Tombstone, Arizona’da “düzeni” sağlamanın yanı sıra, Earp sık sık son kuruşuna kadar kumar oynar, bufalo avlar, boks karşılaşmalarında hakemlik yapar, altın arar ve birer genelev, bar ve berber dükkanı işletirdi; böyle bir özgeçmişle boy ölçüşebilen tek şey, adamın dev bıyığı. Ancak sırf tabancanın Earp’e ait olması, bir Arizona açık artırmasında 225,000 dolara alıcı bulmasını açıklamaya yetmiyor. Earp ailesi arasında bu zamana kadar elden ele geçmiş olan bu silah, Wyatt’ı meşhur eden efsanevi O.K. Corral çatışmasında kullanıldığına inanılıyor. Kasabanın kanun adamları ile onları uzun süredir tehdit eden kovboy çetesi arasında yer alan bu çatışmanın tam olarak nasıl geliştiğini bilinmiyor. Bildiğimiz tek şey Earp’ün kazanan tarafta olduğu. O.K. Corral çatışması, Vahşi Batı’yı bugün hayal ettiğimizdeki haliyle temsil eden en önemli olaylardan biri olmuştur .

5 Jesse James’i Öldüren .44 Kalibrelik Smith & Wesson: 350,000$

O sırada, Missouri’nin kanun yüzü görmeyen bir köşesinde, Amerikan tarihinin en azılı haydutu Jesse James’in başını çektiği hırsızlar çetesi bir banka, tren ve dükkan soygunu dalgasına kapılmıştı. Amerikan İç Savaşı’nda Güneyliler’in yanında çarpışmış ve daha sonra ordudan ayrı olarak hareket etmiş olan J ames Çetesi, Kansas ve Missouri eyaletlerine neredeyse 20 yıl boyunca dehşet saçmıştı. Ancak 1880’lere gelindiğinde çete kendini arka arkaya gelen başarısız soygun ve yakalanma dizisinin içinde buldu. Tabuta son çiviyi çakan hadise ise, bu son derece değerli tabancanın Jesse James’in başından vurması olur. Atışı gerçekleştiren, James’in ölümü karşılığında para ödülü için Missouri valisi ile gizlice anlaşan çete üyesi Robert Ford’dur. 3 Nisan 1882 gününün sabahında, kahvaltıdan sonra, duvarında asılı duran bir resmi düzeltmek için arkasını çeviren James, kafasının arkasından vurulur. Silahın kendisi, Anaheim’da sessiz sedasız gerçekleşen bir açık artırmada 350,000 dolara satıldı.


4 Theodore Roosevelt’in Çiftesi: 862,500$

ABD tarihinin en ensesi kalın başkanlarından Theodore Roosevelt’in ava meraklı olduğu fikri, doğru olmasa da sık sık söylenir. Gerçek şu ki, adamın ava olan saplantılı düşkünlüğünü tarif etmek için “merak” kelimesi yetersiz kalıyor. Öyle ki, kendisi başkanlığı bıraktığında yapacağı ilk şeyin ava gitmek olacağını belirtmişti. Dalga geçmiyordu: Beyaz Saray’ı terk ettiği 1909 yılının Mart ayında, Roosevelt bir sene sürecek bir Afrika seyahatine çıktı. Aradan 13 ay geçtiğinde, Roosevelt’in ekibi böceklerden tutun da fillere kadar yaklaşık 11,400 hayvanı öldürdü veya ele geçirdi. Bunlar arasında, Amerikan müzelerine postaladığı altı adet nadir beyaz gergedan bulunuyor. Avladığı tüm hayvanları ABD’ye taşımak yılları aldı. Söz konusu yivsiz av tüfeği, Roosevelt’in uzun yolculuğunda kendisine yoldaşlık etmiş silahın ta kendisi. Fox Gun Company, tüfeği özellikle Roosevelt’in yakında yola çıkacağı safari için imal etmiş. Tüfeğin 2010’da düzenlenen bir açık artırmada 862,500 dolara alıcı bulmasında, ABD’nin en sevilen başkanlarından birinin, tüfeği o ana kadar gördüğü “en güzel silah” olarak tarif etmesi mutlaka etkili olmuştur. Roosevelt’in yırtılmış pijama parçalarından elde ettiği temizleme bezlerinin fiyata ayrıca katkısı olmuştur.


3 Simon Bolivar’ın Çakmaklı Silahı: 1,687,500$

Anca birkaçımız Simon Jose Antonio de la Santisima Trinidad Bolivar y Palacios Ponte y Blanco ismini aklında tutsa da, tarihçiler onu Dünya tarihinin en önemli kişiliklerinden biri olarak kabul ediyor. Askeri bir lider ve politikacı olarak yön verdiği Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Panama ve Bolivya’nın İspanyol İmparatorluğu’ndan bağımsızlık elde etmelerini sağlayan Bolivar, bir bakıma İspanyol Amerika’nın kurucusu denilebilir. Bu ülkelere ek olarak, 1800’lerin başlarında Peru, Guyana ve Brezilya’yı kısmen içeren Gran Colombia devletine başkanlık yaptı. Bolivar’ın hayatına tüberküloz son verdi, ancak iç savaş ve siyasi yeniden yapılandırmanın içinde yaşayan biri olarak, Bolivar devamlı suikast tehlikesi altındaydı ve tabancalarını yanından ayırmıyordu. Bu çakmaklı silah ikilisinin üzerinde şüphesiz ki İmparatorluk vekillerinin kanı var. 2004’te New York’ta düzenlenen açık artırmada tabancalar 1,687,500 dolara satıldı.


2 George Washington’ın Eyer Tabancaları: 1,986,000$

Savaş görmüş Güney Amerikalı meslektaşlarına rakip olurcasına, ABD tarihinin belki de en önemli ateşli silahları olan bu tabanca ikilisi 2002 senesinde Richard King Mellon Kurumu’na neredeyse 2 milyon dolara satıldı. Yeni zenginleşmiş rastgele bir koleksiyoncunun eline geçmeyecek kadar tarihi değer biçildiğinden, tabancalar şu anda Pennsylvania’daki Fort Ligonier üssünde sergileniyor. George Washington’a Amerikan İç Savaşı’nda eşlik ettikten sonra, bu tabancalar bir süre sonra ABD’nin yedinci başkanı Andrew Jackson’ın eline geçti. Oradan da geçen senelerde varlıkları açığa çıkana kadar uzun bir müddet nesilden nesile aktarıldı.

1 Lincoln’ın Öldüren Derringer: Satılık Değil

Bu listeyi dolduran tabancaları sarmalayan onca para ve entrikadan hiçbiri, şu anda Ford Tiyatrosu’nda sergilenen bu 15 santimetrelik Derringer’a rakip olamaz. Oysa ki bu ufak tabanca 1800’lerin ortalarında John Wilkes Booth’a satıldığında, kendisine biçilen değer 25 dolardan ibaretti. 14 Nisan 1865’de tiyaroya sızan Booth, Abraham Lincoln’ın hayatına son vermek için sadece bir kere ateş etti. Başkanı vurduktan sonra silahı yere attı ve kaçmak için sahneye atladı. Nesillerce savunma bakanlığında delil olarak saklanan tabanca, nihayetinde muhtemelen hiçbir para miktarının yerinden kaldıramayacağı Ford Tiyatrosu’nda, tarihe yön verdiği kalıcı yerini buldu. Bir aralar çalınıp sahtesiyle değiştirildiğine dair söylentiler havada uçuşsa da, FBI silahın gerçek olduğunu 1997’de doğruladı.
En Pahalı7 Silah
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Tüfek Atölyesinden 1911 Fabri...John Browning’in 1911 tabancası, elin doğal uzantı....
Kimber Browing’e Karşı! Yapılan testlerde, her iki tabancanın da iyi işled....
KAHR TUNGSTEN SERİSİ İLE GİZLİ...Kişisel silahlanmanın en önemli sebeplerinden biri....
Kinetic Concealmant Mini Takti...Tabanca dünyasındaki yeni trend gizli taşınabilir,....
HK P30 SK: Heckler & Koch’un ...Heckler&Koch firması popüler P30 serisi 9mm tabanc....
Smith & Wesson Performance Cen....