BASCHIERI & PELLAGRI MB DISPERSAN 20 NUMARA

BASCHIERI & PELLAGRI MB DISPERSAN 20 NUMARA

Nispeten küçük çaplar için üretilen orta ağırlıktaki bu dispersan fişek, beyan edilene denk hıza erişebildiğini kanıtladı ve 15-25 metreden atışlarda çok iyi grupmanlar yakaladı.

04 Aralık 2013 Yazı:Roberto Serino

 Baschieri firmasının bazı ürün serileri dolumda kullanılan barutun adıyla piyasaya sürülüyor: Mb ve F2 olarak tanımlanan ürünlerde bunu yaşamıştık, geçenlerde Mg2 ile aynı uygulama tekrarlanmış oldu. Bu barutlara verilen rumuzlar da Baschieri firmasının sahipleri olan ve aile geleneğini sürdüren Maria Baschieri, Franca Manfredi ve Marco Manfredi ile, Marano di Castenaso (Bologna)’da bulunan fabrikanın müdürü Giuliano Giorgini’nin isimlerinin baş harflerinden türetilmiş.

 

Mb ürün serisi içinde avcılıkta kullanılan Light, Extra, Classic, Dispersante, Long range, Dual power ve Winter fişekleri giriyor. Bizim bu yazımızın konusu testte kullandığımız ürün ise Mb Dispersan fişeğin 20 numara versiyonu. Bu çap , 15.5 mm çapında bir namlu ağzıyla bir araya geldiğinde gayet hafif ve kullanışlı silahlar ortaya çıkabiliyor ve genelde 70 mm fişek yatağına sahip olanlar 24 ile 32 arası gramajları, 76 mm fişek yatağına sahip olanlar ise 36 grama varan saçma ağırlıklarnı çok rahat kullanabiliyorlar.

 

12 çap ile aynı miktarda saçma ağırlığına sahip olmasına rağmen, 12 çapta 2.66 cm2 yerine bunlarda iç çapın 1.89 cm2 olan kesitsel yoğunluğu nedeniyle daha dar çaplı grupmanlar elde edilebiliyor ve bu da uzun mesafeli atışlarda belli bir avantaj sağlarken, orta mesafelerde hele şoklu namlular kullanılıyorsa bazen tam tersine dezavantajlı oluyor. İşte o nedenle dispersan tipte dolumlar kullanmak gerekiyor, çünkü bu şekilde saçmalar hedefin iç dairesinde aşırı yoğunlaşacaklarına, dış daireyi daha iyi kaplamış oluyorlar.

 

Dispersan tapa Gualandi Super-G marka

 

FİŞEĞİN İÇİNE BİR GÖZ ATALIM

 

25 fişeklik kutu koyu yeşil renkte ve üzerinde saçma numarasını belirten rakam var. Bizim incelediğimiz örnekte bu rakam 7,5 ve 2,4 mm çapına tekabül ediyor. Bu saçma numarası ve çap da bildiğimiz gibi çulluktan, tahtalı güvercine, üveyikten yaban tavşanına varıncaya kadar bir yığın av hayvanı için uygun. Özgül kütlesi 81 mg, kesitsel yoğunluğu ise yaklaşık 18 mg/mm2 ve bu da 1,8 mg/ cm2 bir yoğunluğa tekabül ediyor. Bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla belirtmemiz gerekirse, nominal değeri 27 gram olan saçmayla dolu bir fişek 14,3 gr/cm2 değerinde bir kesitsel yoğunluğa sahip, yani aynı gramajla 12 çapta elde edilebilen 10,2 gr/cm2 yoğunluktan daha yüksek yoğunlukta. Halbuki 12 çapta aynı kesitsel yoğunluğa sahip olunması halinde 38 gram saçma yüklemek gerekecektir. Fişeğin 70 mm boyunda siyah renkli bir kovanı var, taban kısmı (diplik) pirinç kaplama saç malzemeden yapılmış ve 16 mm yüksekliğinde. Üzerindeki soğuk baskı yazılar ise beyaz renkte. Ağzı altılı yıldız şeklinde kapatılmış ve bu şekilde fişek boyunu 59,5 mm’ye indiriyor.

 

İçindeki sertleştirilmiş saçma miktarı 27,1 gram ve nominal ağırlığın biraz üzerinde. Bu ağırlığa tekabül eden saçma sayısı ise 335. Bu saçmaların koyulduğu tapa ise “Gualandi Super G” dağıtıcı parça (dispersör) ile donatılmış. Tapanın komple uzunluğu 34 mm, sadece saçma ile dolan tüpü ise 20 mm derinlikte. Bu tüp iki yapraklı ve içinde eksenel yönde 18 mm uzunluğunda dağıtıcı istavroz yer alıyor. Baschieri firması da dispersan tapalar imal ediyor ve bunlar dağıtıcı istavroz donanımına sahip, ama saçma hazneleri yok ve sadece 12 çaptakileri mevcut. Bu nedenle Gualandi tapaları kullanıyorlar. Zaten Gualandi firması da kendilerine sadece 10 km mesafedeki San Lazzaro di Savena kasabasında.

 

Kullanılan barut Mb x 36, dozu ise 1,25 gram

 

5,5 milimlik dip pistonun iç kısmındaki çemberde 6 adet diş var. 7,5 mm boyundaki iç tamponun kenar kısmı 6,5 mm yüksekliğinde ve saçma haznesiyle birlikte 2,3 cc kadar bir hacim oluşturuyorlar.

 

Barut olarak 1,25 gram Baschieri Mb x36 kullanılmış. Barutu oluştururken bu klasik nitroselülöz hammadde içine yüzde on kadar nitrogliserin ilave edilmiş. Yeşil-kahverengi renkteki barut parçacıkları, lamine edilmiş ve kare şeklinde kesilmiş 1.4 x1.4 x 0.12 mm ebatlı granüllerden oluşuyor. Özgül yoğunluğu 0,530 gr/cc.

 

Özgül impals değeri 0,650 bar x saniye ve buna uygun bir yanma değeri ile 12 numara fişekte 14,3 gr/cm kesitsel yoğunluğa tekabül eden 36-38 gramlık saçmalar ile 20 çapta, 27-28 gramlık saçmalar yaklaşık 400 metre/saniye hıza ulaşıyorlar.

 

Fişekte kullanılan kapsül Clerinox Cx 1000; bunun pirinç kaplı haznesinde siyah boyalı bir alev deliği mevcut. Kapsül gücü yanma odasının hacmine ve barutun yanma özelliğine uygun şekilde fazla yüksek değil. Bu fişeklerin performansına gelince, Baschieri firması ortalama maksimum basıncın 780 bar, tam şoklu 710 milimlik bir namlunun ağzından bir metre mesafede ölçülmüş ortalama hızın ise 400 metre/saniye olduğunu beyan ediyor.

 

Kovan ağzı altılı yıldız şeklinde kapatılmış, yani geleneksel tipte, kovan dipliği ise 16 mm yüksekliğinde.

 

DİNAMİK PERFORMANS

 

Her zaman olduğu gibi Roma-Cerveteri’deki atış sahasında yaptığımız testler sırasında, ivme ölçüm cihazını ayarlamak için referans fişeklerimiz olmaması nedeniyle maksimum basınç değerini saptamamız mümkün olmadı.

 

Buna karşılık, namlu ağzından 1,5 metre mesafeye yerleştirdiğimiz Chrony Alpha kronograf ile, 710 mm uzunluğunda ve 3/4 şoklu bir namludan çıkan saçmaların ortalama 397 metre/saniye hıza ulaştıklarını tespit ettik. Testlerde klasik bir Franchi 48 Al otomatik tüfek kullandık.

 

Atışları 100x100 cm ebadında karton hedeflere 15, 20 ve 25 metre mesafelerden yaptık ve dispersan etkinin ne kadar verimli olduğunu anlamaya çalıştık. Nitekim fişekteki saçmaların neredeyse tamamı hedefe isabet etti (toplam 335 saçma üzerinden sırasıyla 330, 331 ve 325 saçma). Maksimum yoğunluk değeri ise sırasıyla 9,4; 8,4 ve 7,1 saçma/d2 oldu. Ortalama yoğunluk değerinde ise desimetre kareye sırasıyla 4,4; 4,4 ve 4,1 saçma düştü. Buna göre merkezde toplanma oranı sırasıyla 2,16; 1,91 ve 1,72 oldu ve bu sonuç, şok tüpü takılmış namlu kullanıldığında fişeklerin dispersan etkisinin 20 metre atış mesafesinin üzerine çıkıldığı zaman etkili olduğunu gösterdi.

BASCHIERI & PELLAGRI MB DISPERSAN 20 NUMARA20 numarafişekmühimmatBaschieri
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Ejder NefesiYivsiz tüfekleri diğer ateşli silah türleri arasın....
Gazi Fişek: .30 CarbineYivli tüfek mühimmatlarından konu açıldığı zaman i....
2016’ Nın Dikkate Değer Av Fiş...Çoğu zaman ateşli silahların ışığı altında sessiz ....
Ölümsüz Fişek: .30-30 Winchest....30-30 Winchester, halen tedavülde olan mühimmatla....
Asrın KapışmasıHız ve saçma ağırlığı eşit olduğunda 12 kalibre mi....
Sabota Gerek YokKendiliğinden daraltma gerçekleştiren yan “kanatçı....