AVBİS, Avdan Soğuttun Beni!

AVBİS, Avdan Soğuttun Beni!

Ben her türlü belgesi ve evrağı tam bir AVCI olarak merak ediyorum. Avbis acaba gerekli miydi? Geçekten gerekli ise istenilen sonuç alınabildi mi? Ya da benim gibi her türlü yasal zorunluluğu yerine getiren gerçek AVCILAR sistemin enayileri durumunda mıyız hala ?!!!

22 Mart 2017
Milli Parklar ve Doğa Koruma bu konuda umarım tatmin edici açıklamalar yapar bir gün.
-       İnternetten 350 TL’ye kapıda ödeme seçenekli tüfek satışı yapılabiliyor (belgesiz ) ve buna kimse dur diyemiyorsa!
-       Domuz kotaları ne hikmetse daha av sezonunun başlangıcında Eylül itibari ile hemen doluyorsa!
-       Dolu domuz kotalarına rağmen belgesiz bir çok avcı hala av yapabiliyorsa!
-       Yasak bölgelerde sözde avcılar cirit atabiliyorsa!

Bir sistem getiriyorsunuz sonra o sistemi gerektiği gibi denetleyecek ne ekibiniz ne de kurgunuz var. Bir de benim gibileri kaybetmeye başlıyorsanız bu işte bir terslik var demektir. Kamu otoritesi inşallah bir gün ayar da bu işler düzelir ülkemizde diğer bir çok konuda olduğu gibi. Ümidim var mı? Zor dostum zor…

Poligon Arayışı!
Hatırlarsanız tabanca kullanma eğitimi aldığımdan bahsetmiştim. 2016 Mayıs ayından beri düzenli devam ediyorum bu eğitime. Havalı tabanca ile eğitim ve antrenman tamam da bir poligona gidip adam akıllı atış yapmak istediğimiz de ise doğru dürüst bir poligon bulmak zor maalesef. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da ne yeterli tesis var, ne de olan tesislerde doğru dürüst bir işletmecilik. Nisan ayında Mecidiyeköy’de bir POLİGON CLUB diye bir yer açılacağını duydum. Umarım iyi bir yer olur ve umarım iyi işletilir.
YouTube’dan seyrettiğimiz yurt dışındaki poligonları gördükçe de inanın insanda moral motivasyon kalmıyor neredeyse.
Allahtan Mahmut Şevket Paşa Köyü’ndeki trap/skeet poligonu var da hiç olmazsa oraya gidip biraz trap atabiliyoruz. Ve umarım daha uzun seneler gelişerek devam eder yoluna. Yücel Bey’de oldukça yardımcı her konuda sağolsun.
Ayrıca yeni tüfeğimi de burada sıfırladım.

Yeni Tüfek?
Avbis sisteminin işlemeyişi beni bu sene domuz avından soğuttu ve 29 Ocak 2017 tarihi ile hala domuz avına çıkmadım açıkçası. Zaten kota da yok gittiğim yerlerde.


O nedenle geçtiğimiz fuarda gördüğüm ve tabanca kullanım eğitimimle de örtüştüğü için şarjörlü yarı otomatik AR 15 formatlı 20 Numara bir yivsiz av tüfeği aldım. Gerçi satın alma belgem neredeyse 2 ay da çıkabildi son dönem de yaşanan olumsuz olayların yansımasından ya neyse!
Geleneksel bir avcı olarak bu tür av tüfeklerine uzaktım. Ancak sistemin saçmalıklarından bıkıp avı bırakma noktasına gelince iyi bir alternatif olur diye düşündüm. Onlarca fişek atıp ( sabit hedefte olsa ) hiç olmazsa barut kokusunu doyasıya yaşıyorsunuz. Ve illegal bir şey yapmamış oluyorsunuz aynı zamanda. Kotası olmayan bir yer de ya da yasak bölgede avlanmak asla yapmayacağım bir şey çünkü. Beni ve benim gibileri tüm kurallara uyduğumuz için sistemin enayisi durumuna düşürdüğü için de kınıyorum ilgili tüm yetkilileri.
Bu tarz tüfeklerde hoşuma giden şey ise modifiye edebilme imkanı. Ben tüfeğime Aimpoint 9000 SC red dot, Fenix PD 35 taktik fener ve Tac Star Grip ( El Tutamağı ) taktım. Tüfeğim yine yerli marka ve ben seçimimi Husan Arms’tan yana kullandım.
Şimdi kimileriniz sorabilir neden Husan diye? Ancak bu konuda en doğru cevap sanırım duygu. Daha önceki gün bir arkadaşımla satın alma belgesiyle Mercan’a gittik. Piyasadaki hemen her marka tüfeği inceledik birlikte. Benim Husan aldığımı biliyordu ve aynısından almayı düşünüyordu. Ancak oda Balıklı Silah’ın ürettiği Makarov marka silahı daha çok beğendi ve onu aldı. Ben de hep kendisine söylüyordum alternatifleri de gör ve ona göre karar ver diye.
O nedenle tüfek alırken kararı kendiniz vereceksiniz zaten. Çünkü tüfeği inceleyip omuzladığınızda sizin için en uygunu budur diyecek içinizdeki ses.

Tabanca
Taktik ya da diğer deyişle combat atış eğitimim oldukça iyi gidiyor. İşin inceliklerini öğrenmeye başladım diyebilirim.
Öncelikle doğru duruş, tabancayı çift el doğru kavrayış, iki göz açık nişan alma işin abc’si.
Bu konular hakkında dergimizde bir çok yazı yer aldı aslında. Bu bakımdan bakınca editörümüze bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten faydalanmasını bilirseniz çok değerli bir dergi çıkarmayı tüm zorluklarına rağmen inadına sürdürüyor.
İnşallah ileri de özellikle web sayfasına küçük videolar da yüklemeyi düşünüyorum bu konular hakkında. Çünkü okumak başka bir de uygulamayı gördünüz mü bambaşka!

Kalın sağlıcakla..
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Poligon Club ile artık atış ya...Nihayet İstanbul’un merkezi Mecidiyeköy’de yeni bi....
Darbuka değil bu Manduka !Kuş avlarının hepsinde köpek çok önemli faktör. A....
Tabanca ve Silah SanayimizEğer takip ettiyseniz Mayıs’ın son haftası Pro Hun....
Bir Av Sezonu Daha BittiKazasız belasız bir av sezonunu daha kapattık hayı....
Olacak Domuz Avı!Geçen Cuma günü Akatlar MKM Kültür Merkezindeki Ya....
Sabretmeyi Bileceksin!Ne demişler “Kırk gün taban eti, bir gün yaban eti....