ATICILIKTA POLİGON

ATICILIKTA POLİGON

Atıcılık ve avcılık sporlarında antrenman yapabilmek için özel hazırlanmış alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ateşli silahların kullanılacağı poligonların inşası, donanımı, ışıklandırması önem arzeden konuların başında gelir. Ülkemizde hem devlete ait hem de özel şirketlere ait çeşitli büyüklüklerde poligonlar bulunmaktadır.

12 Kasım 2015
Havalı tabanca ve tüfekler için salon içi eğitimlerin ve ardından yapılacak müsabakaların önemi büyüktür. Federasyonun faaliyet programına göre hazırlanan antrenman programlarında kondisyonel ve psikolojik özellikler yanında teknik ve taktik antrenmanlar kapalı poligonlarda yapılır.
 
Poligonlardaki hedeflerin yerleşimi ve teknik olarak sporcuların atış sonuçlarını kolayca görebilecekleri bir siteme sahip olması beklenir. Genelde, çeşitli dürbünlerle hedefin izlenmesi gerçekleşse de son senelerde atışı yapanın yanına yerleştirilmiş monitorlar ya da başka elektronik cihazlarla atış sonucunun daha hızlı analiz edilmesi sağlanmaktadır.
 
Doğal olarak bu alanların çok iyi izole edilmiş olması beklenir. Bu durum çekirdeklerin sağa sola sekmesi halinde emici bölgelerin varlığının gerekliliğini ortaya çıkarır. Hedeflerin bulunduğu sahaların iyi aydınlatılmış, atış bölgelerinin hijyenik olması beklenen bir düzenlemedir. Haftanın her günü tüm ekipmanlar strelize edilmelidir. Bu temizlikte soyunma odaları, oturma bank ve masaları da dikkate alınmalıdır.
 
Açık alan poligonlarında, trap ve skeet atışlarında ya da havalı yivli silahların kullanıldığı alanların yapısı farklılık göstermelidir. Tabakların fırlatılmasında doğal ortam olmasına karşılık güneşin konumlanmasına dikkat edilmelidir. Atışın yapılacağı bölgeden yüksek kaynaklı bir ışığın gelmiş olması atış performansını düşürecektir.
 
Havalı ve yivli silahlarla yapılan müsabakalarda poligonun zeminin ışık emizi olmasına dikkat edilmeldir. Bunu önlemek çok ışıklı havalarda mümkün değildir ancak atış tekniği ile bu negatif durumdan çıkılabilir. Hedeflerin keskin ve görülebilir olması için kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir. Açık poligonlarda çevrede yerleşim bölgelerinin olması durumunda çok daha dikkatli olunmalıdır. Gerekirse atış sonrasında sekebilecek çekirdeklerin bloke edilebileceği malzemelerin yerleştirilmesi düşünülmelidir.
 
Açık poligonların bazılarında zemin iyi temizlenmezse rüzgar ya da başka hava akımları hedefe konsantre olmayı etkiler. Buna karşı önlem olarak çok ciddi bir zemin temizliği önerilmektedir. Bunların yanısıra buralarda da soyunma yerleri, duş ve tuvaletler, oturma birimleri gerçek anlamda temizlikten geçirilmelidir.
 
Bunların sonrasında herşey atıcılık yapacak sporcuya kalmaktadır. Sporcu gece uykusunu yapmış, sabah duşunu almış, iyi kahvaltı yapmış olmalıdır. Antrenman ya da müsabaka öncesi yemek en az 3 saat önce yenmiş olmalıdır. Sıvı alımı kontrol edilmeli, nem ve sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde su içimine dikkat edilmelidir. Poligonların ışık, ses, hijyen koşullarına karşılık sporcuların da kendi bakımlarını yüksek titizlikle yapmaları onların performanslarını arttıracaktır.
 
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Atıcılık Ve Psikoloji.
Atıcılıkta Federasyon Aktivite...Dünyanın her tarafında atıcılık, avcılık sporları ....
Çocuklar, Oyuncak Ve SilahSu tabancası ile savaştınız mı hiç? İçine doldurdu....
Silah Satışında Tekeli Kaldıra...Geçenlerde tabanca almak için karar veren arkadaşı....
Teknoloji mi, Performans mı?Aslına bakılırsa ileri teknoloji sportif atıcılıkt....
Spor Atıcılıkta KuvvetHemen her sporda, kuvvet denilen biyomotor özellik....