AK’nın Eski Rakibi: KOROBOV TKB-408

AK’nın Eski Rakibi: KOROBOV TKB-408

Alman A.Korobov tarafından geliştirilen TKB-408 taarruz tüfeği 1946 yılında Tula’da dizayn edildi. Üretilme amacı 1946’da Sovyetler Birliği ordusuna yeni bir taarruz tüfeği kazandırmaktı.

07 Eylül 2016 Yazı:İsmail ALTUN
Bu silahın, şarjörün tetik mekanizmasının arkasına yerleştirildiği (bullpup) biçimde üretilen ilk taarruz tüfeği olduğu iddia edilir. Korobov TKB-408, Sovyet ordusu tarafından 1946-1947 yıllarında test edilmesine rağmen yetersiz bulunur ve zamanla denemeler Kalashnikov tüfeği ile başarılı bir sonuç verir.


TKB-408 kilitli sürgüye sahip gazlı sistemle çalışan bir taarruz tüfeğidir. Kurma kolu; silahın sol tarafına, ahşap el kundağının üzerine yerleştirilmiştir ve silahın ateşlenmesi sırasında sabit kalır. Silah tam otomatik ve tekli modda kullanılabilmektedir. Ateşleme modu seçme mandalı gövdenin sol tarafında, kabzanın üzerine yerleştirilmiştir. Bağımsız emniyet kilidi; tetik korkuluğunun içerisinde, tetiğin önünde bulunur. Kovan atma boşluğu da silahın sağ tarafında, şarjörün üzerinde yer alır. TKB-408 sol elle kullanılmak üzere tasarlanmış bir silahtır. Bu silahın 30 mermi kapasiteli şarjörü sağlam çelik saçtan üretilmiştir.7.62x39 mm’lik mühimmat kullanan Korobov TKB-408’in toplam uzunluğu 790 mm, ağırlığı ise 4.3 kg’dir.
AKKorobov TKB-408Makinalı TüfekTaaruz TüfeğiBullpup
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Efsanenin Çiftesi İtalyan silah sanatının bir başyapıtı ve ülke tari....
Mafya Savaşlarından Dünya Sava...Tasarım çalışmaları 1917 yılında General John Tali....
Winchester 150 Yaşında!Oliver F. Winchester – Bir Vizyon Sahibi Oliver Fi....
Samurayların Favori İlk Makine...Bu silahla ilgili araştırmalarımız sırasında olduk....
Alman Mauser'in Osmanlı'daki H...Ateşli silahların çağının başlamasında büyük etken....
Hafif Makinalıların Atası: Sch...Schmeisser MP-28 II hafif makinalı tüfek, I. Dünya....