Airsoft'un Bir Numaralı Önceliği: Güvenlik!

Airsoft'un Bir Numaralı Önceliği: Güvenlik!

Tüm airsoft oyuncularının oyun sırasındaki en büyük sorumluluğu olan güvenliğin temel noktalarına ve ipuçları dair her şey!

24 Şubat 2017 Yazı:Emre Kent
Diğer bir çok spora göre oldukça güvenli olmasına rağmen airsoft'un da kendine has riskleri mevcut. Özellikle yeni başlayanlar başta olmak üzere bir çok kişi airsoft oyunlarında farkında olmadan kendilerinin ve çevresindekilerin güvenliğini tehlikeye atabilirler. Bunlar, ufak sakatlanmalardan ciddi yaralanmalara kadar çeşitli olumsuzluklara neden olabilir ancak oyun öncesi ve sırasında alınacak bir kaç önlemle bu istenmeyen durumların önüne geçebilir ve hem kendimizi hem de airsoft camiasını koruyabiliriz. Unutmayın, hepimiz bu sporun yayılmasından ve tanıtılmasından sorumluyuz. düşünmeden yapacağımız davranışlar yanlış anlaşılmalara neden olarak airsoft'a zarar verir!

Oyuncuların en sık yaptıkları hatalardan biri kullandıkları replikalarının ateşli silahların kopyaları olduğunu unutmaları. Bu yüzden başta tetik ve namlu disiplini olmak üzere ateşli silahlara ait tüm güvenlik kurallarına özellikle dikkat edilmeli. Kullandığımız replikalar yakın mesafelerde istenmeyen yaralanmalara neden olabileceğinden oyun sırasında minimum atış yapılabilecek mesafeye dair kurallara dikkat edilmeli (mesafe kuralları oyunun oynandığı gruplara ve sahalara göre farklılıklar gösterebilir, bu yüzden oyun öncesi takım kaptanlarından ya da saha sorumlularından öğrenilmeli). Replikalar hiçbir şartta hayvanlara ya da koruyucu gözlük, maske vb. güvenlik önlemlerine sahip olmayan kişilere doğrultulmamalı ve atış yapılmamalıdır.
Başta bahsettiğimiz çevremizdekileri koruyacak önlemlerin dışında, oyuncunun kendini koruması için yapması gereken bir kaç diğer önleme gelecek olursak, bunlardan en önemlisi oyun alanında güvenli bölge (safe zone) dışında hiçbir zaman koruyucu gözlüğü çıkartmamak gerektiğidir. Benim bu konudaki önerim, oyun tamamen bitip de replikalar kaldırılana kadar gözlüklerin çıkarılmaması yönünde. Bu gözlük airsoft için özel üretilmiş ya da gözleri tamamen kapatan sertifikalı bir iş güvenliği gözlüğü olmalı. Daha önce de belirttiğim gibi airsoft sırasında oluşabilecek bir çok yaralanma tamamen iyileşebilirken gözlerde oluşabilecek bazı yaralanmaların tedavisi bulunmamaktadır. Buna benzer üzücü örnekleri maalesef geçmiş yıllarda özellikle paintball sahalarında görmüştük. Oyuncunun kendini koruması için alabileceği diğer iki önlemden ilki oyun sırasında yanında kırmızı ya da turuncu renkte bir bandana ya da şapka taşıması. Bu oyuncunun vurulduğunu simgeleyen bir işaret olup, oyun alanından çıkarken diğer oyuncular tarafından gereksiz yere vurulmasını önler. İkincisi ise yüksek ses çıkartabilen bir düdük. Bu düdüğün görevleri ise sahadaki tüm oyuncuları belli durumlar için (sahaya oyuncu olmayanların girmesi, oyuncunun herhangi bir nedenden acil yardıma ihtiyaç duyması vb.) oyun öncesinde belirlenmiş sinyallerle uyarmak.Bir tıp öğrencisi ve uzun yıllardır airsoft oyuncusu olarak, airsoft'ta güvenliğin özellikle sağlık yönüne fazlasıyla önem veriyorum. Bu yüzden bu kısma biraz daha detaylı değineceğim. Kişisel görüşüm her oyuncunun temel bir ilk yardım seti bulundurması yönünde. Oyun sahaları genelde açık araziler olduğundan oluşabilecek sıyrık ve basit yaralanmaların temiz tutulması enfeksiyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu ilk yardım setleri hazır alınabileceği gibi oyuncu tarafından da oluşturulabilir. Tabii bu setlere sahip olmak tek başına yeterli değil, nasıl kullanılacağını öğrenmek çok daha önemli. Temel ilkyardımla ilgili bir çok kitap bulunabileceği gibi, bununla ilgili internette tıp fakültelerinin ve hastanelerin bir çok videosu da mevcut. Ayrıca kızılay, akut, afad gibi kurumlardan eğitimler alınarak sertifikalı ilk yardımcı olunabilir. Bu tip alınacak bir eğitim sadece airsoft sahasında değil günlük yaşamda da hayat kurtarıcı olabileceğinden önerim bu tip bir eğitim alınması ve yıllık olarak eğitimlerin  tekrarlanması yönünde. Ayrıca airsoft, çok efor sarfettiren bir oyun olduğundan hava ister soğuk ister sıcak olsun oyuncuların oyun sırasında yeteri kadar su içmemeleri tansiyon düşmesine hatta bayılmalara bile neden olabileceğinden oyun sırasında her oyuncunun en az 1lt su içmesini ayrıca tavsiye ediyorum.

Oyuncuların sıklıkla ihmal ettikleri en önemli konu ise en başından bu spora fiziken uygun olup olmadıkları. Airsoft yapısı gereği sürekli artan ve azalan şekillerde temposu değişen bir spor. Bu şekilde düşündüğümüzde bir futbol ya da basketbol maçına benzer. Belli anlarda çok hızlı hareket edip belli anlarda yavaş hareket eder, hatta dururuz. Bu da başta kalp olmak üzerinde fazladan yüke neden oluyor ve eğer altta yatan bir hastalık varsa sonuç çok yıkıcı olabiliyor. Zaman zaman haberlerde gördüğümüz özellikle futbol sahalarında hayatını kaybeden genç ve orta yaşlı kişilere olan tam da bu. Var olan ancak her hangibir belirti vermeyen hastalığın yüksek eforla aniden ortaya çıkması. Bunun önüne geçmek için ise bir  dahiliye ya da kardiyoloji uzmanına giderek spora başlanılacağını söylemek ve buna uygun kontrolleri yaptırmak.
Emre KentAirsoft
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Kovan Atan Airsoft Tabanca-Tüf...Airsoft’u benzerlerinden ayıran en önemli özelliği....
KRISS’den Poseidon atılımı: KR...KRISS Grubu özellikle hafif silah teknolojileri ko....
Airsoft Nasıl Doğdu, Nasıl Gel...Airsoft’un doğuşunda temel sebep ateşli silahlara ....
Umarex Gaz Geri Tepmeli G28’i ...Geçtiğimiz haftalarda incelemesini yaptığımız AEG(....
HATSAN TORPEDO 150 - KALİBRE 4...Yaylı ve pistonlu tam güçlü havalı tüfeklere Türkl....
AK74 Gazlı Airsoft TüfekÜrettiği kaliteli Gaz’la çalışan tabanca ve tüfekl....