Airsoft Nasıl Doğdu, Nasıl Gelişti?

Airsoft Nasıl Doğdu, Nasıl Gelişti?

Airsoft’un doğuşunda temel sebep ateşli silahlara ulaşımın olmaması veya çok kısıtlı olmasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Nitekim Airsoft’un doğuş tarihçesine bakarsak bunu doğrular niteliktedir.

02 Mayıs 2016 Yazı:Kaan Yozgat

Airsoft 1970’lerde Japonya’da ortaya çıkmıştır. Airsoft’un Japonya’da ortaya çıkmasının temel sebebi İkinci Dünya savaşından sonra Japonya’ya uygulanan silah ambargosu ve sivillere ateşli silahların satışının yasak olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum şunu ortaya çıkartıyor ki silah sevgisi her türlü kısıtlamaya rağmen bir şekilde engelleri aşacak bir durum buluyor. İlk ortaya çıkan Airsoft Tüfekleri oldukça hantaldı ve Paintball tüfeklerine çok benzemektelerdi. Yine de fiyat olarak oldukça pahalılardı ve herkesin alabilmesine imkan yoktu. Airsoft’un Paintball’a göre üstün olmasının temel sebebi kesinlikle gerçekçiliğin çok daha üst seviyelerde olması diyebiliriz.
Paintball gerek kullanılan kıyafetler gerekse kullanılan tüfekler yönünden oldukça basit kalmakta ve herhangi bir gerçekçilik yansıtamamaktadır. Ayrıca en basit haliyle Paintball hızlı hareket edip iyi siper alanın üstün olduğu bir oyun-hobidir. Airsoft ise tam tersi olarak Kamufule olmanın had safhada olduğu büyük oranda sessiz ilerlemenin önemli olduğu haberleşmenin gerçekte olduğu gibi telsizler üzerinden olduğu bir hobi. Ayrıca kullanılan ekipmanlar gerçek bir savaş alanında kullanılanlarının bire bir aynısı. Şunu belirtmekte fayda var Airsoft’ta Havan Topu ve Rpg gibi spesifik ekipmanlar dahi bulunmakta. Sonuç olarak Airsoft ilk ortaya çıktığı 1970’li yıllardan sonra çok büyük yol kat etti ve geniş kitlelere ulaştı. Ş uan Airsoft Uzak Doğu’da oldukça büyük bir pazar. Ayrıca dünyanın her yerinde çok büyük topluluklara sahip bir hobi. Şu an neredeyse her türlü ateşli silahın ve askeri ekipmanı içinde bulunduran bir hobi konumunda. Airsoft’un bu yükselişi önümüzdeki yıllarda da artarak sürecektir.

Airsofttest
FACEBOOK İLE YORUM YAP
İLGİLİ HABERLER
Airsoft'un Bir Numaralı Önceli...Tüm airsoft oyuncularının oyun sırasındaki en büyü....
Kovan Atan Airsoft Tabanca-Tüf...Airsoft’u benzerlerinden ayıran en önemli özelliği....
KRISS’den Poseidon atılımı: KR...KRISS Grubu özellikle hafif silah teknolojileri ko....
Umarex Gaz Geri Tepmeli G28’i ...Geçtiğimiz haftalarda incelemesini yaptığımız AEG(....
HATSAN TORPEDO 150 - KALİBRE 4...Yaylı ve pistonlu tam güçlü havalı tüfeklere Türkl....
AK74 Gazlı Airsoft TüfekÜrettiği kaliteli Gaz’la çalışan tabanca ve tüfekl....